Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’dan Açığa Satışta Yukarı Adım Açıklaması!

Geçen haftayı ekside tamamlayan Borsa İstanbul'dan bugünkü seansa ilişkin açıklama geldi. Açığa satışta yukarı adım kuralı devam edecek...
Borsa İstanbul’dan Açığa Satışta Yukarı Adım Açıklaması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftalardır sürdürdüğü ralliye ara veren Borsa İstanbul’da geçen haftayı yüzde 7,5 kayıpla tamamladı. ABD enflasyonu sonrasında FED’in daha agresif artırım yapacağına yönelik beklentiler, dışarıda olduğu gibi yurt içinde duyarlılığı olumsuz etkiledi.

Borsanın arka arkaya rekor kırmasında büyük katkısı olan bankacılık hisseleri, özellikle sert düşüşler yaşadı. Haftanın en çok kaybettiren hisseleri arasında öne çıktı.

Yatırımcılar yeni haftanın seyrini beklerken Borsa İstanbul, bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) BIST 50 endeksindeki işlemler hakkında açıklamada bulundu.

Buna göre BIST 50 Endeksi’nde yer alan paylarda 14 Eylül’de başlatılan ve 16 Eylül’e uzatılan  açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 19 Eylül tarihli seansta da uygulanmasına karar verildi.

Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Ancak açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

GCM Yatırım Banner

KAP açıklamasında yer alan diğer ifadeler şöyle:

“Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın