Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’da Turizm Endeksi Yüz Güldürüyor!

Yeni haftanın ilk gününde sınırlı şekilde pozitif hareket eden Borsa İstanbul’da sektör endeksleri arazında turizm öne çıkıyor. Endeksteki yükseliş yüzde 5,6 düzeyinde.
Borsa İstanbul’da Turizm Endeksi Yüz Güldürüyor!
HABER GİRİŞ

Yurt içinde popüler yatırım aracı olmaya devam eden Borsa İstanbul, son dönemlerde Orta Doğu’daki gelişmelerin etkisiyle beklenen performansı göstermedi. Kritik seviye olan 8000 puana ulaşmakta zorluk yaşayan BIST 100 endeksi, haber yazım itibarıyla yüzde 0,3 yükselişle 7733 puanda seyrediyor.

Haftanın ilk gününde sektör endeksleri arasında öne çıkan yüzde 5,6 artış ile turizm endeksi oldu.

Borsa İstanbul’da Turizm Endeksi Yüz Güldürüyor!Kaynak: Paratic Piyasalar

Turizm endeksini yüzde 3,9 ile bilişim, yüzde 3,4 ile finansal kiralama, yüzde 2,3 ile kimya, petrol, plastik takip ediyor.

Turizm sektörüne ait hisselerde en çok kazandıran yüzde 10 artışla 64 TL’ye çıkan Merit Turizm (MERIT) ve yüzde 9,4 artışla 164,5 TL’ye çıkan Petrokent (PKENT) oldu. Turizm sektörü yatırımcısına aylık yüzde 33,2, yıllık yüzde 74 oranında kazanç sağladı.

GCM Yatırım Banner

BIST 30 endeksinde en çok kazandıran şirketler ise yüzde 6,5 ile Oyak Çimento (OYAKC) ve yüzde 4,7 ile Sasa Polyester (SASA) oldu. OYAKC 74 TL’ye, SASA ise 44,6 TL’ye yükseldi.

Borsa İstanbul, Orta Doğu’daki savaşı takip etmeye devam ediyor. Uzmanlar, endeksin yukarı yönlü trendi koruduğunu belirtirken yabancı yatırımcıların satışları da dikkat çekiyor. Son açıklanan menkul kıymet istatistiklerine göre yabancılar 9-13 Ekim haftasında 12,6 milyon dolarlık hisse satmıştı. Son üç aylık dönemde satıcılı hareket eden yabancılar, 11 haftalık dönemde 846 milyon dolarlık satış yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.