Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul’da Gong Çaldı: Tapu Takas e-Devlet Entegrasyon

Borsa İstanbul’un yaptığı gong töreninde Varank, bundan sonra sisteme erişimin daha güvenli ve kolayla olacağı söyledi. Detaylar haberin içerisinde;
Borsa İstanbul’da Gong Çaldı: Tapu Takas e-Devlet Entegrasyon
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da gong bugün Tapu Takas e-Devlet entegrasyonu için çaldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Takasbank ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2014’te imzaladığı iş birliği protokolü ile Tapu Takas Sistemi’nin hayata geçirildiğini açıkladı.

Tapu Takas Sistemi’nin e-Devlet Kapısı ile entegre edilmesiyle sisteme erişimin daha güvenli ve kolaylaştırılmış hale geleceğini belirtti. Gong töreninde açıklamalarda bulunan Varank, Türkiye’de hızla dijitalleşen bürokrasinin hizmetlerini artık e-Devlet üzerinden gerçekleştireceğini bildirdi.

Varank, Bakanlığın böylelikle e-Devlet’teki hizmet sayını 305’e çıktığının bilgisini verdi. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün e-Devlet’teki hizmet sayısınınsa 74 olduğunu ekledi.

Taşınmazların Devir Bedellerinin El Değiştirmesi Güvenceye Alındı

Hayata geçirilen Tapu Takas Sistemi ile gayrimenkul piyasasındaki alım-satım işlemlerinin alıcı ve satıcıların talepleri doğrultusunda, taşınmazın devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesinin sağlanacağı kaydedildi.

Tapu işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılması ve işlemlerin hızla sonuçlandırılması için Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin de hayata geçirildiğini bildirdi. Söz konusu sistemin tüm tapu müdürlüklerinde uygulandığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Varank, “Hayata geçirilen e-Haciz, e-İpotek, MERSİS, MAKS, DASK, Noterler Birliği Entegrasyonu gibi uygulamalar ile Genel Müdürlüğümüz kamu sektörü olarak dijital çağın gereksinimlerini karşılayan, teknolojiyi her anlamda yaygın olarak kullanan kurumların başında gelmektedir.” dedi.

Tapu İşlemleri Yapay Zeka Sistemiyle Hazırlanacak

Tüm bunlara ek olarak e-Devlet üzerinden verilen hizmetlerin içeriğinin artırılması için üç boyutlu kadastro çalışmalarına başlandığının bilgisini verdi.

Tapu kadastro bilgi sistemine Türkiye’nin tüm mülkiyet bilgilerinin aktarıldığı ve yapay zeka unsurlarının eklendiği, yapay zeka sistemiyle de tapu işlemlerinin hazırlanmaya başlandığı söyledi.

Bahsi geçen çalışmayla personel ve kullanıcı memnuniyetine işaret eden Varank, böylece işlem hızı ve doğruluğunun en üst seviyeye çıkarılmasının hedeflendiğini iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2008’de e-Devlet Kapısını açtığını hatırlatan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, açılışla kamu hizmetlerinin dijitalleşme sürecinin başladığını vurguladı.

e-Devlet Kapısı 14 Yaşında

Koç açıklamasında, e-Devlet Kapısı’nın şu anda 14 yaşında olduğuna dikkat çekti. e-Devlet Kapısı üzerinden 62 milyon kullanıcıya erişim verilebildiğini ekledi.

Vatandaşların kurumlarına gitmek yerine, 7/24 istedikleri yerden hizmet alabildiğine işaret eden Koç, bu durumun verimlilik artışının yanında ekonomide de çok büyük bir tasarruf sağladığını vurguladı.

Koç, 2021’de 23-56 yaş aralığındaki ev alıcılarının yaklaşık yüzde 99’unun ev satın alma sürecini dijital platformlar aracılığıyla tamamladığının bilgisini verdi. Gençlerin artık dijital platformları sevdiğinin altını çizdi.

Takasbank, Uluslararası Piyasalarda Tercih Ediliyor

Takasbank Genel Müdürü Avşar Sungurlu, Takasbank’ın güçlü teknolojik altyapısıyla güvenilir, etkin, yenilikçi ve uluslararası kalite standartlarıyla, takas, bankacılık ve merkezi risk yönetim hizmetleri sunduğunu paylaştı.

Takasbank’ın uluslararası piyasalarda da tercih edilen bir kurum olduğunu belirterek, vizyonuyla Türk sermaye piyasaları ile finansal piyasalar arasında bir köprü görevi üstlendiğini açıkladı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın