Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Yeşil Işığı Yaktı, Küresel Piyasalar Yükselişe Paralel Seyretti

Yeni Ekonomi Programı sonrasında piyasalarda neler oluyor? Küresel piyasa gelişmeleri ve EM pazarında Türk lirasının güncel konumu nedir? Detayları inceliyoruz.
Borsa İstanbul Yeşil Işığı Yaktı, Küresel Piyasalar Yükselişe Paralel Seyretti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni Ekonomi Programıyla piyasa beklentilerinin karşılandığı bugünlerde, faizi pekiştirir nitelikteki bu politikanın piyasaya etkileri olumlu izleniyor. 2019 yılı için programda hedeflenen büyüme yüzde 2,3 iken piyasa analistleri tarafından bu oran yüzde 1 – 1,5 oranında öngörülüyor.

ABD ve AB İlişkileri TL Seyrini Etkiler

İzlenecek Gelişmelerden Biri de Türkiye AB-ABD İlişkileriTürk lirasındaki amaçlanan değerlenmenin göreli olarak daha yüksek büyüme hedeflerinin gerçekleşmesine, dolayısıyla sermaye girişlerinin artmasına ve risk algısının iyileşmesine dayandığını görüyoruz. Bu konuda AB ve ABD ile yaşayacağımız gelişmeler yakından takip edilecek olup olumlu geçen süreçlerin etkisi gergin piyasaları rahatlatacaktır.

Bankacılık Sektöründeki Belirsizlik Giderilmeli

Bankacılık Sektöründeki Belirsizlik Piyasalar İçin Kötü Bir DurumGeçtiğimiz günlerde BBDK ve Bankalar Birliği’nin anlaşmasını duymuştuk. Bankaların güncel yapılarını ve aktif kalitelerini tespit etmek için yapılacak mali bünye değerlendirme sonuçları ve bu çalışma neticesinde gerekli görüldüğünde bankaların finans yapısını güçlendirecek politikalar ile ilgili detaylar konusundaki açıklama da piyasaların merakla beklediği bir diğer önemli husus.

Bankalar mali durumlarında güçlendirmenin kamu maliyesinde ciddi bir yük olup olmayacağı ortamın belirsiz bir hal almasına yol açıyor. Bu konuda kazanılacak bir netlik, son günlerde Borsa İstanbul atağına öncülük eden bankacılık sektörü önde olmak üzere piyasaları rahatlatabilir.

Küresel Piyasalar Artışta Paralel

Küresel Piyasalarda Yükseliş Paralel ABD ve Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) piyasalarında izlenen olumlu seyre paralel alıcılı bir açılış gösteren BİST, bankacılık sektörü hisselerinde dün yaşanan karların realize edilmesi işlemlerinden sonra yeşil rengiyle yoluna devam ediyor. BİST 100 endeksi saat 15:05 sıralarında yüzde 1.12’lik bir artış ile 97.200.00 puan seviyelerinde seyrediyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da Yeşil Işık Yanmaya Devam Ediyor

BİST'in Yaktığı Yeşil Işık Dikkatleri Üzerine ÇekiyorBorsa İstanbul işlem gören varlıklarında GARAN hisse senedi hacim listesinde birinci giderken, 25 milyon işlem hacmi civarında bir farkla THYAO ikinciliği ve birçok BİST sıçramasında hacimde ilk üçü oynayan şirket ASELS’i üçüncü sırada izliyoruz. Düne göre YEP fiyatlaması yapan, listede ilk sıraları almış olan diğer banka hisselerinin yerlerinde bugün THYAO ve ASELS izliyoruz.

Garanti Bankası Birinciliğini Koruyor

Garanti BİST Rallisinde Birinci SıradaGARAN 6,50 – 6,67 aralığında hareketler çizmekte. Hissenin destek seviyesi olarak; 6,15 ve 6,31 rakamlarını, direnç seviyesi olarak 6,72 ve 6,97 TL’yi değerlendiriyoruz. Pivot değeri olarak karşımıza 6,65 seviyesi çıkıyor. 6,65 seviyesi üzerinde seyrettiği senaryoda 6,72’yi sert kıracak olursa karşısında ilk direnç 6,97 olabilir.

Türk Havayolları Ara Verdiği Noktalara Geri Döndü

THYAO Garanti İle YarışıyorTHYAO aylar öncesinden gündem eşliğinde bir düşüşle ciddi yatırım fırsatları veren kağıt an itibariyle 18,37 TL civarında seyrediyor. Birkaç gün öncesine kadar güzel kar bırakan hisse OVP öncesinde piyasa gerginliğine maruz kalarak yükseliş ivmesini bankalara devretmişti. Bugün tekrar dikey hareketini bıraktığı seviyelere geri döndü.

Teknik bakışta desteğini 17,95 olarak izlerken, direncini 18,40 ve 18,70 civarı seyrediyoruz. Pivot noktası üzerinde (+0,14) duran hisse piyasalarca güzel hedeflere kapı açıyor. BİST yeşil ışık yaktığı sürece bankalar ve THYAO’nun da başı çeken hisseler arasında yer alması hesaba katılırsa hissenin olumlu havası olduğu söylenebilir.

Borsa İstanbul 2. Seansında Küresel Piyasalara Paralel

Küresel Piyasalarda Olumlu Hava HakimBorsa İstanbul ikinci seansında Avrupa Borsaları’nda pozitif bir ortam izliyoruz. ABD Dow Jones vadeli endeksi yüzde 0,15 artıda. Dolar Türk lirası 6,286, Euro 7,4010 ve EUR/USD 1,176 seviyelerinde işlem görüyor. Brent tip petrol varilde 79,4 dolardan satışta.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.