Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Roket Oldu Uçtu! Pozitif Beklentiler Sürüyor

Piyasaların pozitif karşıladığı gelişmelerle birlikte BIST 100 endeksi 7067 puana kadar yükseldi. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa İstanbul Roket Oldu Uçtu! Pozitif Beklentiler Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içinde ve yurt dışında yatırımcıların ilgisinin hızla arttığı Borsa İstanbul’da kritik seviye aşıldı. Seçim sonrasında Ortodoks politikalara geçişin sinyalini verilmesi ve doğrultuda atılan adımlar borsaya ve endekslere pozitif etki etti. BIST 100 endeksi yüzde 3 artışla 7067 puana çıkarken bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 6,4 düzeyinde oldu.

Ekonomi gündemindeki önemli sayılan son gelişme Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) atanan isimler oldu. TCMB Başkan Yardımcılığına Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı. Söz konusu isimler piyasalarda olumlu karşılandı ve bankacılık sektörüne yönelik katı kuralların kaldırılmasına yönelik beklentiler yükseldi.

Borsa İstanbul Roket Oldu Uçtu! Pozitif Beklentiler SürüyorKaynak: Paratic Piyasalar

Hafta içinde bazı günlerde kar satışıyla birlikte dalgalanmalar gösteren BIST 100 endeksi rekor serisine devam ediyor. Endeks haftanın son gününde yüzde 3 artışla 7067 puana yükseldi. Bu rakam en yüksek kapanış olarak kaydedilirken gün içinde ulaşılan 7096 seviyesi BIST 100 endeksinde görülen en yüksek puan oldu.

Endeks önceki kapanışa göre 211 puan artarken toplam işlem hacmi 167,6 milyar TL ile rekor seviyede gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Analistler 7100 seviyesinin direnç, 6800 ve 6700 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Borsa İstanbul’da yükselişlerin devam edip etmeyeceği yatırımcılar tarafından en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Ata Yatırım, geçtiğimiz günlerde paylaştığı 2023 Strateji Raporu’nda 12 aylık BIST 100 endeksi hedefini 8400 seviyesine revize etmişti.

Borsa İstanbul Roket Oldu Uçtu! Pozitif Beklentiler SürüyorKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 7,55 ile finansal kiralama, faktöring oldu ve onu yüzde 6,24 ile bankacılık takip etti. İletişim yüzde 5,8, mali yüzde 4, holding endeksi ise yüzde 3,6 yükseldi.

Bankalardan Beklenti Üstü Net Kar Geldi

Bankalar tarafında 2023’ün ikinci çeyreğini kapsayan bilançolar da beklentilerin üzerinde geldi. Yılın ikinci çeyreğinde Akbank 17,2 milyar TL beklentiye karşı 20,3 milyar TL, Garanti BBVA 15,9 milyar TL olan beklentiye karşı 18,47 milyar TL, Yapı Kredi ise beklentilere paralel şekilde 11,5 milyar TL net kar açıkladı.

En Çok İşlem Gören Hisselerde Günlük Değişim

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) yüzde 6,2 artışla 14 TL

Şekerbank T.A.Ş (SKBNK) yüzde 5 artışla 3,14 TL

Petkim Petrokima Holding (PETKM) yüzde 4,5 artışla 17,5 TL

Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) yüzde 1,3 artışla 27,92 TL

Odaş Elektrik Üretim (ODAS) yüzde 5 artışla 11,7 TL

Akbank T.A.Ş (AKBNK) yüzde 8,3 artışla 28,6 TL

Zorlu Enerji Elektrik Üretim (ZOREN) yüzde 0,7 düşüşle 4 TL

Doğan Şirketler Grubu (DOHOL) yüzde 2,5 artışla 12,4 TL

Çan2 Termik (CANTE) yüzde 5,5 artışla 19,74 TL

TCMB’nin Adımları Takdir Topladı

Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin, Borsa İstanbul ve piyasalardaki son gelişmelere yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Yeni bir döneme girildiğini belirten Özşahin, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 27 Temmuz’da ekonomistler ve basınla bir araya geldiğini anımsattı.

Gelişmeyi umut verici olarak yorumladı ve Erkan’ın enflasyon konusunda çok net ve açık cevaplar verdiğini aktardı. Toplantıda bütün sorulara cevap verildiğini söyledi. Enflasyon beklentisinin piyasa tahminleriyle örtüşür olmasının uzun zamandır görülmeyen bir olay olduğunu vurguladı.

Bankacılık sektöründe karların beklenenden daha iyi geldiğinin altını çizen Özşahin, özellikle Akbank’ın karının tahminlerden yüksek geldiğini paylaştı. Mayıs’ta ve Haziran’da dövizde yaşanan rutinde bankaların hazine departmanlarının bankalara önemli trading karları sağladığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.