Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul’da Teknik Arıza Nedeniyle BISTECH Üzerinden Yapılan İşlemler Durduruldu

BİSTECH yayın modülünde teknik bir arızanın yol açtığı sağlıksız veri paylaşımına yönelik BİST tüm argümanlarda işlemleri durdurdu.
Borsa İstanbul’da Teknik Arıza Nedeniyle BISTECH Üzerinden Yapılan İşlemler Durduruldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da teknik bir arızadan dolayı saat 09:53 itibarıyla işlemler durduruldu.

BIST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 26.09.2018 10:49:55‘te  yapılan açıklamada ”Veri yayınının sağlıklı olarak yapılamamasından dolayı BISTECH üzerinde çalışan bütün piyasalarda işlemlere geçici olarak ara verilmiştir. Konu ile ilgili olarak daha sonra bilgilendirme yapılacaktır.” denildi.

Teknik bir arızanın meydana geldiği ve sağlıksız data akışından dolayı işlemler durdurulduğu, alış – satış emirlerinin girilemediği piyasalarda, gelişme bir tedirginlik yaratıyor.

Daha önce izlediğimiz süreçlerde karşımıza çıkmış olan bu tarz problemleri izlemiştik.

Kısa bir süre önce Halk Bankası’nda döviz kurlarına yönelik bir operasyon düzenlenmişti. Borsa İstanbul’da işlemlerin durdurulması bu yönde yeni bir dijital saldırı yapılıp yapılmadığını akıllara getiriyor.

KAP’ta saat 12:07:26 da yapılan güncellemede “BISTECH yayın modülünde yaşanan problemin çözümüne ilişkin çalışmalar devam etmektedir.” açıklaması yapıldı.

13:01:39 itibari ile duyurulan KAP açıklamasına gelen güncellemede “çalışmaların devam ettiği” belirtildi.

Tekrar güncellenen KAP açıklamasında “BISTECH üzerinde çalışan piyasalar için aşağıdaki saatlerde işlem tekrar başlayacak;

  • Pay Piyasası 14:00
  • Borçlanma Araçları Piyasası 14:00
  • Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası 14:00
  • Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası 14:25

Piyasalar durdurulana kadar geçen sürede gerçekleşen tüm işlemler geçerlidir. Mevcut açık emirler iptal edilmiştir.

Ayrıca, Borçlanma Araçları Piyasası bünyesinde faaliyet gösteren pazarlarda aynı gün valörlü işlemlerin son gerçekleşme saati 15:00‘e uzatılmıştır.” güncellemesi yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu