Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trump Sonrası Borsa İstanbul’da En Fazla Gerileyen Metal Hisseleri Oldu!

Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma getireceği ek vergi açıklamasından sonra metal hisselerinde düşüş yaşandı. Günün ilk yarısında borsada en fazla gerileyen Metal Ana Sanayi Endeksi oldu.
Trump Sonrası Borsa İstanbul’da En Fazla Gerileyen Metal Hisseleri Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Donald Trump’ın adaletsiz ve Amerika aleyhine gördüğü ticari ilişkileri yeniden yapılandırma adına aldığı vergi kararı gündeme bomba gibi düştü.

Trump, çelik ve alüminyum ithalatında ek gümrük vergisi getireceğini ve önümüzdeki hafta imzalanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi. ABD’nin ticaret ortaklarından ise durumun kabul edilemez olduğu şeklinde sert tepkiler geldi.

Trump’ın çelik ithalatına %25, alüminyuma %10 ek vergi getireceğini açıklamasından sonra metal hisselerinde düşüş yaşandı.

Paratic Placeholder 640x360

Trump açıklamalarından sonra Borsa İstanbul’da işlem gören Metal Ana Sanayi Endeksi %3,2 geriledi. Çelik ve alüminyum sektör endekslerinde başlayan satış baskısı, pay piyasaları endekslerinde değer kayıplarının ABD, Japonya ve Avrupa’da %2 oranına kadar çıkmasına neden oldu.

Canlı Emtia Fiyatları için Tıklayın!

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Borsa İstanbul’da Metal Ana Sanayi Endeksi %3,2 değer kaybıyla yatırımcısına en fazla kaybettiren sektör endeksi oldu.

Paratic Placeholder 640x360

Metal Ana Sanayi Endeksi, günün ilk yarısında da %2,78 kayıpla en çok gerileyen endeks oldu. Endekste yer alan hisselerden; Ereğli Demir ve Çelik %4,2 düşüşle en çok gerileyen şirket oldu. Bunu %1,6 ile Kardemir Karabük Demir Çelik ve %1,4 düşüşle Çuhadaroğlu Metal takip etti. Rabobank analistleri borsada başlayan satış dalgasının devam etmesi halinde, Dolar kurunun rekor seviyeye yükselebileceğini belirtti.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; ticaret savaşlarının iyi olduğunu söyledi.

Paratic Placeholder 640x360

Bu savaşları kazanmanın kolay olduğunu belirten Trump, ABD’nin her ülke ile olan ticari ilişkilerinden milyarlarca dolar kaybettiğini ve böylesi bir ortamda ticaret savaşlarının iyi olacağını söyledi.

Bir anda gündemin esas konusu olan ve uzmanların üzerinde yoğunlaştığı çelik vergisi, beraberinde birçok tedirginliği getirdi.

Paratic Placeholder 640x360

Uzmanlar çelik vergisinin Çin’e olan etkisinin sınırlı olacağını düşünüyor. Japon otomotiv devi Toyota ise bu durumun fiyatları yukarı çekeceğini ve ilk olarak tüketicinin olumsuz etkileyeceğini vurguladı. ABD, toplam çelik ithalatının %7’lik kısmını da Türkiye’den gerçekleştiriyor. Bu durumda her yıl yaklaşık 1,1 milyar dolar ithalat yapılan Türkiye için de ek gümrük vergisi endişe yaratıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.