Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Bayram Tatiline Giriyor! Süreç Nasıl İşleyecek?

Bu hafta Ramazan Bayramı ile birlikte tatile girecek olan Borsa İstanbul’da yarın yapılacak işlemlerin takası 24 Nisan’da gerçekleşecek. İş detaylar;
Borsa İstanbul Bayram Tatiline Giriyor! Süreç Nasıl İşleyecek?
Yorum

Ramazan Bayramı öncesi Borsa İstanbul’da nakde dönmek isteyen pay yatırımcıları için bugün son şans olarak görülüyor. Borsa İstanbul 20 Nisan Perşembe günü Ramazan Bayramı sebebiyle tatile girecek. Yarın borsa yatırımcılarının yapacağı işlemlerin takası 24 Nisan Pazartesi gerçekleştirilecek.

Borsa İstanbul’da 19 Nisan ve 20 Nisan’da yapılacak işlemlerin takası ise 25 Nisan Salı günü yapıalcak. Pay piyasalarındaki işlemlerin takası “T+2”de, yani işlemin gerçekleştiği günden iki işlem günü sonrası uygulandığı için bugün gerçekleştirilen hisse senedi işleminin tahsilat ve ödemesi Çarşamba günü yapılacak.

Ancak yarın işlem yapan pay piyasası yatırımcılarının tahsilat ve ödemeleri 6 gün sonra, yani 24 Nisan’da gerçekleşecek.

Arife günü 3,5 günlük tatil öncesinde Pay Piyasaları saat 09:40’ta açılış seansı ile güne başlayacak. Sürekli müzayede işlemleri 10:00 ila 12:30 saatleri arasında yapılabilecek. Kapanış seansı, emir toplama ve kapanış fiyatından işlemler ise 12:30 ile 12:40 arasında gerçekleşecek.

Arife gününde Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlemler arife günü saat 09:30’da başlayacak. Seans, pay sözleşmeleri, endeks ve diğer sözleşmeler saat 12:40’ta sona erecek.

Borçlanma Araçları Piyasası’nda Perşembe günü aynı gün valörlü Repo Karşılığı Menkul Kıymet Bildirimi işlemleri 11:50’ye kadar, diğer aynı gün ve işeri valörlü işlemler ise saat 11:30’a kadar yapılacak.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi bir önceki haftanın son günü yüzde 0,8 kayıp verdi fakat yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Endeks haftanın ilk gününde yüzde 0,7 yükselişle 5130 puanda. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu