Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul 5000 Puan için Savaşıyor! Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Bir önceki gün yüzde 2,7 değer kazanan BIST 100 endeksi, yönünü tekrar negatife çevirdi. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsa İstanbul 5000 Puan için Savaşıyor! Yatırımcılar Ne Yapmalı?
HABER GİRİŞ

Yatırımcılar açısından oldukça belirsiz ve risklerle dolu bir sürecin içindeyiz. Özellikle borsa tarafında meydana gelen volatilite, 2022’nin son aylarında gelen küçük yatırımcının paniklemesine neden oldu. Uzmanlar yeni katılan yatırımcıların büyük bir bölümünün satış yaparak ayrıldığını, düşüşlerde bunun da etkisi olduğunu belirtiyor.

Küresel piyasalar, Amerika’da meydana gelen banka iflaslarının ardından büyük bir strese girse de bugünlerde suların durulduğu söylenebilir. Borsa İstanbul özellikle seçim gibi yurt içi faktörler tarafından baskılanarak negatif ayrışmayı sürdürüyor.

BIST 100 endeksinde 5000 puanın kritik bir seviye olduğunu belirten analistler, daha önce yaptığı açıklamalarda Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından yapılan alımlarla yüksek ihtimalle 5000 puanın altına inilmeyeceğini söylüyordu. Ancak hafta başından beri olumsuz bir grafik sergileyen endeks 4800-5000 puan arasında savaş veriyor.

Analistler, endeksin seçime kadar 4700-5400 aralığında sıkışacağını, sert yükselişlerin mantığa aykırı olduğunu, ancak BES ve TVF alımlarıyla ani düşüşlerin de olmayacağını paylaşıyor.

Türkiye, her açıdan belirleyici olacak seçimi pür dikkat bekliyor. Seçimden sonra mevcut hükümetin kalması veya değişmesi fark etmeksizin uygulanacak ekonomi ve maliye politikası Türkiye’ye yön verecek.

GCM Yatırım Banner

“Sürdürülemez”

Emtia, döviz ve borsa değerlendirmeleriyle öne çıkan isimlerden biri olan Barış Soydan’ın aktardığı bilgilere göre Reuters’e bilgi veren 4 bankacı, seçimi iktidar veya muhalefet kim kazanırsa kazansın ekonomideki mevcut uygulamaların “sürdürülemez” olduğunu vurguladı.

Soydan, ekonomi politikalarında değişiklik denildiğinde en başta akla ilk gelenin Merkez Bankası’nın rezerv satışlarıyla doları kontrol altında tutmak olduğunu ifade etti. Bu politikanın Türkiye’de cari açığın patlamasına yol açtığını, cari açığın bu şekilde uzun süre sürdürülemeyeceğini kaydetti.

Söz konusu yorumlar, mevcut hükümetin tekrar seçilmesi durumunda bile ekonomi politikalarında değişiklik olabileceğine işaret ediyor.

Mert Yılmaz’dan Borsa Değerlendirmesi

İnfo Yatırım’a konuk olan Uzman Mert Yılmaz, piyasada büyük bir tane alıcı ve büyük bir tane satıcı olduğunu söyleyerek bu durumun sevinilecek veya hoş bir durum olmadığını dile getirdi. Borsada yerli ve yabancı sayısının artması gerektiğini sürekli vurguladıklarını hatırlattı.

Yılmaz, ellerinde büyük para bulunduranların hiçbir gerekçe olmadan piyasayı istediği yöne sürdüğünü paylaştı.

Alıcının TVF olduğunu kaydeden Uzman, kendisinin de BIST 100 endeksinin 5000 puan altına düşmeyeceğini söyleyenlerden olduğunu, bir destek puanının etrafında çok sık kalmanın borsa için çok hayırlı olmadığını bildirdi. Yılmaz, “Çıkamayan borsa düşer.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcı Ne Yapmalı?

Yatırımcılara seslenen Uzman, seçime kadar bu volatilitenin devam edeceğini, bir elin piyasayı tutmaya çalıştığını, bir elin de borsanın yükselmesini engellediğini kaydetti.

Bu noktalarda ısrarla pozisyon almak isteyenlerin BIST 30 hisselerinde pozisyon almaları gerektiğini vurguladı. Çünkü TVF’nin başta bankalar olmak üzere BIST 30 hisselerini aldığını söyledi.

Borsa İstanbul 5000 Puan için Savaşıyor! Endeks Sıkıştı mı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Haftaya düşüşle başlayarak 5000 puanın altına sızan BIST 100 endeksi, dün yüzde 2,7 yükselerek bir nebze toparlansa da bu noktada devamlılık sağlayamadı. Güne 4926 puandan başlayan endeks, günlük yüzde 0,95 kayıp vererek günü 4896 puandan tamamladı.

Uzmanlar, haftanın son gününde gelecek kapanış verisinin yakından takip edileceğini, psikolojik seviye olarak tanımlanan 5000 puanın aşılması gerektiğini aktarıyor.

Analistler teknik olarak 5000 ve 5100 seviyelerinin direnç, 4850 ve 4750 puanın destek konumunda olduğunu bildiriyor.

Endeks önceki kapanışa göre 47,1 puan azalırken toplam işlem hacmi 51,8 milyar TL seviyesinde oldu.

Gün içinde kazancıyla öne çıkan sektör yüzde 2,06 ile inşaat olurken, bankacılık endeksinde yüzde 3,1 düşüş yaşandı. Holding endeksi ise yüzde 0,95 oranında değer kaybetti.

Analistler, küresel piyasalarda bankacılık sektörüne yönelik endişelerin düşmesiyle risk iştahının arttığını söylüyor.

BIST 100 endeksinde 38 prim yapa hisse görülürken yüzde 62’sinde düşüş gerileme kaydedildi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Şişecam (SISE) ve Tüpraş (TUPRS) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.