Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul 2022’de Küresel Rakiplerini Geride Bıraktı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Borsa İstanbul'un, dünyadaki diğer rakiplerine kıyasla 2022'de yatırımcısına daha fazla kazandırdığını bildirdi.
Borsa İstanbul 2022’de Küresel Rakiplerini Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), “Türkiye Sermaye Piyasası 2022” başlıklı rapor hazırladı. Raporda geçen yıl boyunca güçlü bir ralli yaşayan Borsa İstanbul’un verileri dikkat çekti. 2022 boyunca küresel enflasyon, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz artırımları, resesyon endişeleri ve jeopolitik risklere rağmen, Borsa İstanbul getirisi ile ön plana çıktı.

Dünyada borsalara kote olan şirketlerin toplam piyasa değeri yüzde 18 düşüşle 101 trilyon dolara gerilerken, Borsa İstanbul, dolar bazında yüzde 105 artışla, küresel borsalar arasında en fazla getiriyi sağlayan piyasa oldu.

Geçen yıl 91 borsadan sadece 21’i pozitif getiri sağlarken, 70 borsa ise yılı kayıpla tamamladı. Borsa İstanbul’u 2022’de getiri bazında Zimbabve takip ederken Arjantin Borsası yüzde 40 ile üçüncü ve Şili Borsası yüzde 27 ile dördüncü oldu.

En fazla kayıp yaşanan 10 borsadan 4’ü Afrika, 4’ü Asya ülkeleri borsaları, birisi ABD, diğeri ise Polonya Borsası oldu. Sri Lanka, Gana, ABD ve Tayvan’da borsa endeksleri dolar bazında yüzde 30’ları aşan kayıplarla yılı tamamladı.

ABD’de Kayıp Büyük Oldu

Geçen yıl küresel borsalardaki toplam piyasa değeri düşüşünün yarısı ABD’de gerçekleşti. Piyasa değeri açısından, New York Borsası önceki yıla göre yüzde 13, Nasdaq ise yüzde 33 değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner

New York Borsası 24 trilyon doları aşan piyasa değeriyle 2022 yılında dünyanın en değerli borsası olmaya devam etti. Nasdaq 16,2 trilyon dolarla ikinci sırada yer alırken, Şanghay 6,7 trilyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Borsa İstanbul Sıralamada  Yükseldi

Borsa İstanbul ise bir önceki yıka kıyasla 8 sıra yükseldi ve 330 milyar dolar piyasa değerine ulaştı. Tüm sıralamada 30’uncu sırada kendine yer buldu. Dünya borsalarının toplam piyasa değerinin ilgili ülkelerdeki GSYH’ye oranı yüzde 61 olurken, Borsa İstanbul’un piyasa değeri önceki yıla kıyasla 19 puan artarak Türkiye GSYH’sinin yüzde 36’sına ulaştı.

TSPB raporuna göre 2022’de dünyada pay senedi işlem hacmi önceki yıla göre yüzde 6 azalarak 203 trilyon dolara geriledi. Borsa İstanbul pay senedi işlem hacminde, dünya pay senedi işlem hacminin aksine dolar bazında yüzde 23 artış kaydetti.

Borsa geçen yıl boyunca yaşadığı ralli ile yükselişini 5700 puan seviyesine kadar taşıdı. Bu tüm zamanların en yükseği olarak kaydedildi.

Sonrasında yaklaşan seçim belirsizliği ile endekste kayıplar derinleşti ve 4400 puan seviyeleri görüldü. Seçimlerin tamamlanması sonrası yeniden toparlanan borsa 5550 puan seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın