Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Haftaya Satıcılı Başladı! Ralli Olacak mı? Beklentiler Ne?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günlük yüzde 0,6 değer kaybetti. Uzmanlar endeksi ve merak edilen hisseleri değerlendiriyor. İşte detaylar;
Borsa Haftaya Satıcılı Başladı! Ralli Olacak mı? Beklentiler Ne?
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz hafta Pazartesi gününü yüzde 3 artışla kapatan Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, bu haftaya satıcılı başladı. Uzun süredir devam eden seçim baskısına rağmen endeksin 5000 puan üzerinde tutunması pozitif olarak algılanıyor. Risklerin ve belirsizliklerin oluğu süreçte BIST 100’de 4700-5300 arasında gidip gelmeler bekleniyor.

Özellikle seçimden sonra belirlenecek ekonomi modeli ve maliye politikaları piyasaların işleyişini doğrudan etkileyecek. Yabancı yatırımcıyı teşvik edecek ve risk iştahını artıracak bir modelin borsa için istenilen rallinin fitilini ateşleyebileceği vurgulanıyor.

Bu süreçte netlik ve belirsizlik olmadığı için hikayesi olan, güvenilir, önceki krizlerde ayakta kalmayı başarabilen ve güçlü durabilen BIST 30 şirketlerinin tercih edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Borsa Haftaya Satıcılı Başladı! Ralli Olacak mı? Beklentiler Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz hafta uzmanların psikolojik seviye dediği 5000 puana çıkmayı başaran BIST 100 endeksi, Cuma günü kapanışını 5092 puandan yapmıştı. Bugün ise satıcılı başlayan endeks, saat 14:00’dan itibaren alıcıya döndü. Endeks günlük yüzde 0,6 düşüşle günü 5059 puandan tamamladı.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeki kapanışa göre 33 puan düşerken toplam işlem hacmi 45,7 milyar TL oldu.

Endekste 5150 ve 5200 seviyeleri direnç, 5050 ve 5000 puan destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında bankacılık endeksi yüzde 0,11 kazandırırken holding endeksi yüzde 1,2 değer kaybetti. En çok kazandıran yüzde 9,4 ile madencilik, en çok gerileyen yüzde 3,7 ile inşaat oldu.

BIST 100’deki hisselerin 24’ü prim yaparken 76’sı geriledi. En çok işlem gören hisse senetleri Türk Hava Yolları (THYAO), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Ereğli Demir Çelik (EREGL), Akbank (AKBNK) ve Hektaş (HEKTS) oldu.

Borsada Ralli Başlayabilir!

Integral Forextv’de konuşan Barış Soydan, küresel çapta birçok yatırım kuruluşunun seçim sonrasında dolar/TL’de yüzde 20, yüzde 25 oranında bir yükseliş beklediğini söyledi. Bunun borsada döviz geliri olmayan şirketler tarafında olumsuz etki yaratacağını, buna karşılık döviz geliri olan ihracat yapan ya da yabancı para pozisyonu güçlü olan şirketleri olumlu etkileyeceğini aktardı.

Ortodoks ekonomi politikalarına dönülmesiyle Türkiye’ye sıcak para girişinin mümkün olabileceğini söyleyen Soydan, bunun yılın ikinci yarısında borsada bir ralliye neden olabileceğini vurguladı.

“Anlam Yüklemeyin”

Yatırımcıların yakından tanıdığı bir isim olan Tuncay Turşucu, geçtiğimiz hafta BIST 100 endeksinin yüzde 3,4 oranında yükseldiğini, endeksin 5000 puan üstünde kalarak iyi bir yer edindiğini söyledi.

Fakat bu süreçte BIST 100’ün 4500-5500 aralığında yukarı-aşağı hareket edebileceğini aktardı. Bu makas içerisindeki yukarı ve aşağı yönlü hareketlere çok anlam yüklenilmemesi gerektiğini paylaştı.

Endeksin her an herhangi bir yöne doğru öngörülmesi çok zor bir hareket yapabileceğini, 5000 puanın altından alışlar, üstünden ise satışlar geldiğini kaydetti.

Zorlu Enerji

Turşucu, Zorlu Enerji’nin (ZOREN) 4,8 TL’nin üzerine yerleşmesi durumunda 6,05 TL’ye doğru yükselebileceğini belirtti. Zorlu Enerji’nin küçük bir şirket olmadığını, yaklaşık 944 megawatt kurulu güce sahip olduğunu bildirdi. Bunun neredeyse yüzde 70’nin yenilenebilir enerjiden oluştuğunu, şirketin özellikle jeotermal alanda da ciddi bir büyüme yaptığını dile getirdi.

Enerji sektöründe dev bir firma olduğunu, şirketin 438 sayfalık bir entegre faaliyet raporuna sahip olduğunu aktardı. Enerji sektöründe maliyetlerin arttığını, fiyatların düştüğünü dile getirdi ve sektördeki şirketlerin finansman giderlerinin yüksek olduğunu kaydetti. ZOREN’in satmak için çok geç bir noktada bulunduğunu, uzun vade için borç yükü olmayan daha farklı şirketlerin tercih edilebileceğini sözlerine ekledi.

ZOREN günlük yüzde 1 yükselişle 5 TL’den işlem gördü.

Vestel Beyaz Eşya

Tuncay Turşucu, VESBE koduyla işlem gören Vestel Beyaz Eşya’nın orta ve uzun vadede fırsat yaratan bir şirket olduğunu, kendisinin şirketi sevdiğini söyledi. Türkiye’de döviz kurunun sabit olmasının bir miktar dezavantaja işaret ettiğini, fakat seçimlerden sonra kurda yükseliş beklentisi olduğunu belirtti.

Döviz kurunun tahminlerdeki gibi yükselmesinin VESBE gibi şirketler için olumlu etkilerinin olacağını dile getirdi. Vestel Beyaz Eşya’nın kapasitesini artıran bir firma olduğunu vurguladı. 11 TL seviyelerinin VESBE için alım noktası olduğunu paylaştı.

VESBE, günlük yüzde 1,6 artışla 11,7 TL’ye yükseldi.

Tunç Şatıroğlu Anketlere Dikkat Çekti

Borsayı seçime yönelik sürecin belirleyeceğini aktaran Tunç Şatıroğlu, anketlerde Millet İttifakı’nın adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk turda kazanacağını gösteren emarelerin artması durumunda borsanın bu durumu önceden satın alacağını aktardı. Bu senaryoda 2022’deki gibi bir yükseliş görülebileceğini, iyi hisselerde bulunulması gerektiğini kaydetti.

Mevcut hükümetin seçimi kazanıp devam etmesi durumunda ise satışların geleceğini ifade etti. O saatten sonra yurt dışından yabancı para gelme hikayesi gerçekleşmeyeceği için borsadan bir şey olmayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.