Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Günü Yatay Tamamladı! Piyasaların Gözü Seçim Sürecinde

Genel hakimiyetin olumlu sayılabileceği Borsa İstanbul, bugün de kayıp vermedi. Uzmanların değerlendirmeleri hangi yönde? İşte detaylar;
Borsa Günü Yatay Tamamladı! Piyasaların Gözü Seçim Sürecinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da olumlu seyir devam ediyor. Endekslerdeki yükselişler yatırımcıların kazançlarını artırırken seçime yaklaşılmasıyla borsayı nasıl bir tablonun beklediği ise merak edilen ana konular arasında yer alıyor. Dün yüzde 7,8 oranında yükselen bankacılık endeksi dikkatlerden kaçmamıştı.

Uzmanlar, bankacılık sektörünün yakından takip edilmesi gerektiğini vurguluyor. Borsaya ve ekonomiye yönelik yorumlarıyla öne çıkan, yatırımcıların yakından tanıdığı Tuncay Turşucu, borsanın yükselişe devam edip etmeyeceği konusunda konuşmak için erken olduğunu paylaştı. Turşucu, uzmanların “Seçime kadar çok sular akar.” dediğini hatırlattı.

Analist, seçim sürecinde anketlerin ve ortaya çıkan sonuçların piyasalar açısından çok kritik olacağını vurguladı. Son günlerde bankalara yönelik ilginin büyük oranda arttığını paylaştı ve sektöre ciddi bir yabancı yatırımcı girişinin olabileceğini kaydetti. Pazartesi gününden beri gerçekleşen pozitif hareketliliği “Seçime yönelik bir pozisyonlanma” olarak yorumladı.

Seçimden Sonra Ne Olacak?

Tunç Şatıroğlu ise seçimden sonra borsada neler olabileceğine yönelik değerlendirme yaptı. Şatıroğlu, seçim sürecinin ardından piyasalara bir güven verilmesi gerektiğini, uzun vadeli yatırım için seçimin hemen sonrasının uygun olmadığını aktardı.

Bir iktidar değişikliğinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanının kim olacağı, ekonomiye kimin bakacağı, enflasyonla mücadelede programın ne olacağı gibi başlıkların netleşmesi gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Uzman, faizin artıp artmayacağının ya da ne kadar yükseleceğinin bilinmediğini, bunların belirsizlik oluşturduğunu ifade etti.

Yatırımcılara seslenen Şatıroğlu, seçimden sonra 1 aylık sürenin atlatılmasının ardından 6 – 7 aylık dönemde sabırlı olunması gerektiğini söyledi ve “Ondan sonrası çok güzel olur.” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Emre Alkin’den Tüyolar

Nasıl Bir Ekonomi TV’ye konuşan Ekonomist Emre Alkin, borsaya yeni katılanlar için uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu. Alkin, borsada satarken değil alırken kazanıldığını, satarken herkesin zaten bir miktar kazandığını belirtti. Gerçek kârın doğru zamanda alımla gerçekleşeceğini vurguladı.

Borsa İstanbul’un her zaman kazandırdığını dile getiren ekonomist, işin tamamen sabırla ilgili olduğunu kaydetti. Borsadaki yatırımcıların kısa vadede kazanmak istediğini, bazı yatırımcıların şikayet ettiğini aktardı.

Sürekli yükselişlerin elbet bir sonu olacağından dolayı bazen tehlikeli olarak yorumlanabileceğini paylaşan Alkin, alım fırsatının düşüşlerde olduğunu belirtti.

2022’nin son aylarında yüksek kazanç oranlarını görerek borsaya katılan yatırımcıların sayısı bir hayli fazlaydı.

2023’ün ilk aylarında görülen kayıplarla birlikte panik satışları da beraberinde gelmişti.

Borsaya yeni girmiş yatırımcıların kaybettiği tutarları “Öğrenme maliyeti” olarak tanımlayan uzman, borsanın bahis yapılan bir yer olmadığını, son derece teknik ve bilime dayalı bir yatırım aracı olduğunun altını çizdi.

Uzmanların yorumlarına bakacak olursak genel itibarıyla borsada olumlu bir hava hakim. Ancak seçim ve sürece yönelik belirsizlikler hakimiyetini korumaya devam ediyor. Piyasalar, soru işaretlerinin ortadan kaybolması için seçimi bekliyor. Bu doğrultuda önde gelen isimler, risklerin olduğu dönemlerde kısa vadeli yatırımlardan uzak durulması gerektiğini paylaşıyor.

Borsa Günü Yatay Tamamladı! Piyasaların Gözü Seçim SürecindeKaynak: Paratic Piyasalar

Bir önceki gün yüzde 1 oranında artan BIST 100 endeksi, bugün açılışını 5457 puandan yaptı. Gün içinde dalgalı seyrin görüldüğü endeks bir önceki güne göre yüzde 0,14 değer kazandı ve kapanışını 5446 puandan yaptı.

Yatay diyebileceğimiz bir tablo gösteren endeks, önceki kapanışa göre 7,8 puan artarken toplam işlem hacmi 99,3 milyar TL düzeyinde oldu.

Endekste 5340 ve 5200 seviyeleri destek, 5500 ve 5600 puan ise direnç konumu olarak karşımıza çıkıyor.

Bir önceki gün yüzde 1 oranında artan BIST 100 endeksi, bugün açılışını 5457 puandan yaptı. Gün içinde dalgalı seyrin görüldüğü endeks bir önceki güne göre yüzde 0,14 değer kazandı ve kapanışını 5446 puandan yaptı. Yatay diyebileceğimiz bir tablo gösteren endeks, önceki kapanışa göre 7,8 puan artarken toplam işlem hacmi 99,3 milyar TL düzeyinde oldu. Endekste 5340 ve 5200 seviyeleri destek, 5500 ve 5600 puan ise direnç konumu olarak karşımıza çıkıyor.Kaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 8 ile taş, toprak oldu. Seçime yaklaşılması ve deprem felaketinin yaşanması, bazı sektörlerin öne çıkmasına neden oldu. Taş, toprak endeksi geçtiğimiz haftalarda da güzel bir çıkış yapmıştı, fakat devam eden günlerde düşüşe geçmişti.

Uzmanlar, hisse bazlı hareketliliğin devam ettiğini vurgularken yatırımcılar da gün sonunda gelen verilere bakarak bazı sektörlere ilgi gösteriyor. Bankacılık sektörünün bir sürpriz yapacağı beklenirken diğer sektörler de süreçte alınan kararlarla şekillenecek.

Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,4, holding endeksi ise yüzde 1,05 değer kaybetti.

Analistler, küresel pay piyasalarında dalgalı bir seyir olduğunu aktarıyor. Yarın yurt içinde sanayi üretimi ve iş gücü istatistikleri, yurt dışında ise Japonya Merkez Bankası (BoJ) faiz kararı, ABD’de istihdam, Almanya’da ise enflasyon gibi kritik veriler takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.