Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Günlük Kayıp Yüzde 1,3! Boğa Piyasası Bitti mi?

Geçen haftaki yükselişler ılımlı bir hava yaratsa da borsada 3 gündür meydana gelen kayıplar korkutucu seviyeye ulaştı. Uzmanlar ne diyor?
Borsada Günlük Kayıp Yüzde 1,3! Boğa Piyasası Bitti mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa 23 Ocak ile başlayan haftanın ilk gününde başlayan düşüşlerine bugün de devam etti. Yatırımcılar kendilerine çıkar bir yol ararken uzmanların tavsiyelerine kulak veriyor. Uzmanlar Türkiye’de vatandaşların çaresiz kaldığını söylüyor. 2023’ün yatırım için oldukça riskli bir yıl olacağı vurgulanıyor.

Borsayı olumsuz etkileyebilecek olan faktörlerle mevcut yılda sıklıkla karşılaşılacağının altını çizen analistler, vatandaşların yatırım yapmasının da yapmamasının da tehlikeli olacağını aktarıyor. Herhangi bir yatırım tercihi yapmadan paralarını ceplerinde tutmak isteyen insanlar, yüksek enflasyon rakamlarından dolayı birikimlerini sürekli olarak kaybediyor.

Ancak 2022’de yüksek getiri oranlarına sahip olan başta borsa olmak üzere tüm yatırım araçlarının mevcut yılda büyük riskler barındırdığı da bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle seçim süreci, yabancı yatırımcıların borsadan ayrılması, halka arzlar, siyasi gerilimler ve panik satışları borsadaki sert düşüşlerin ana kaynakları olarak sıralanıyor.

Son dönemki HDP’nin kapatılması ile ilgili dava sürecinin de borsayı etkilediği vurgulanıyor.

Yeni Yatırımcılar Fırsatları Kaçırdı mı?

Uzmanlar, 2022’deki yatırım araçlarındaki durgunluktan dolayı binlerce insanın borsaya yöneldiğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Ancak geçen yıl elde edilen kazançların bu yıl görülemeyeceğinin altını çiziyorlar. Borsanın mevcut yılda yatay hareket edebilme ihtimalinin yüksek olduğunu, en kötü ihtimalle bu düşüşlerin küçük hareketlilikler olmasını umduklarını paylaşıyorlar.

Endekslerdeki Yükseliş Bile Borsa için Risk

Her şeye rağmen süreç içinde son bir sıçrayış gelebileceğini de sözlerine ekleyen uzmanlar, bu sıçrayıştan sonra borsanın uzun bir süre düşüş trendine girebileceğini aktarıyor.

Son günlerdeki düşüşlerin arkasında ana kaynaklardan birinin de yeni yatırımcıların satış baskısı olduğu biliniyor. Bazı yatırımcılar sert düşüşlere şahit olduktan sonra ellerindeki kağıtları zarar göstermesine satarak rağmen borsadan ayrıldı.

Analistler, bu saatten sonra olumlu hareketliliklerin bile borsa için bir tehlike olduğunu, hisselerini satmak isteyen yatırımcıların endekslerdeki yükselişi görür görmez borsadan ayrılabileceğini söylüyor. Söz konusu sürecin yaşanmasının ardından gelen yoğun satışlar nedeniyle borsada büyük kayıplar yaşanabileceği beklentilerin arasında yer alıyor.

Borsa Günlük Kayıp 1,3! Ayı Piyasası Kış Uykusuna mı Yattı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Güne 5403 puandan başlayan BIST 100, sabah saatlerinde sert satışlara maruz kaldı. Gün içinde 4,8 gibi oldukça yüksek kayıplara maruz kalan endeks devre kesiciye çok yaklaştı. Günlük bazda 1,2 değer kaybeden endeks günü 5297 puandan tamamladı.

Bir önceki kapanışa göre 68 puan azalma görülen endekste toplam işlem hacmi 112,7 milyar seviyesinde oldu.

Sektör endekslerine bakıldığında en çok artan yüzde 1,7 olurken en çok kaybettiren 3,1 ile bankacılık endeksi oldu. Holding endeksi ise yüzde 1,3 değer kaybetti.

Endekste 5250 seviyesi destek, 5500 puan direnç noktası olarak işaretleniyor.

Uzmanlar bilanço sezonunun başlayacağını vurgulayarak bunun borsa için pozitif etkiye sahip olacağını belirtiyor.

Analistler, risklerin oldukça yüksek olduğu süreçte uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini, hedefleri olan, güvenilir şirketlere yatırım yapılması gerektiğini öneriyor.

Gün içinde Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından açıklanan yatırımcı verileri de 2022’de 40 şirketin halka arz olduğunu, buna katılan yatırımcı sayısının 8 milyon 713 bin 686 olduğunu göstermişti. Uzmanlar, 2023 yılının başından beri meydana gelen sert düşüşlerde sıklıkla halka arzlara dikkat çekmişti. Bu süreçlerde yatırımcıların portföyündeki şirketlerden çıkarak yani satış yaparak yeni şirketlere yöneldiği kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.