Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Gözünü 5000 Puana Dikti! Uzmandan Hisse Önerileri Geldi

Pazartesi gününden beri genel itibarıyla yüzlerin güldüğü Borsa İstanbul’da bugün yüzde 1,5 değer artışı görüldü. İşte detaylar;
Borsa Gözünü 5000 Puana Dikti! Uzmandan Hisse Önerileri Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimden sonra oldukça pozitif bir tablo sergileyen Borsa İstanbul 4 günlük süreçte sadece 31 Mayıs’ta negatifi gösterdi. Stratejistler dün gerçekleşen düşüşün ayın son günü olmasıyla ilgili olabileceğini belirtiyor. BIST 100’ün genel performansına bakıldığında haftalık bazda yüzde 12 yükseldiği dikkat çekiyor.

Piyasalar hafta sonu açıklanması beklenen kabinede yer alacak isimleri büyük bir merakla bekliyor. Erdoğan’ın ekonomi konusunda tavrını değiştirip değiştirmeyeceği, Ortodoks yani geleneksel ekonomi politikalarına dönüp dönmeyeceği piyasaların gidişatı için büyük önem taşıyor.

Söz konusu rakamlar zayıf seyreden risk iştahının geçmiş dönemlere göre ciddi oranda yükseldiğini, belirsizliğin ortadan kaybolmasının borsada olumlu bir atmosfer oluşturduğunu gösteriyor.

BIST 100 Endeksi

Borsa Gözünü 5000 Puana Dikti! Uzmandan Hisse Önerileri GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

Bir önceki gün yüzde 1,8 değer kaybeden BIST 100 endeksi bugün tekrar pozitife dönmeyi başardı. Yeni aya da değer kazancı ile başlayan BIST 100, günlük yüzde 1,49 artışla günü 4959 puandan tamamladı.

GCM Yatırım Banner

Endeks bir önceki güne göre 72,89 puan yükselirken seçimden bu yana 369 puanlık bir artış gösterdi. Toplam işlem hacmi ise 58,8 milyar TL seviyesinde oldu.

Analistler BIST 100’de 5000 ve 5200 seviyelerinin direnç, 4800 puanın ise destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3 ile finansal, kiralama, faktöring olurken tek kaybettiren yüzde 0,33 ile sigorta oldu. Bankacılık endeksi yüzde 2,58, holding endeksi yüzde 2,39 değer kazandı.

Borsada Yükseliş Trendi Başladı mı?

İnfo Yatırım Menkul Değerler şirketinde Genel Müdür Yardımcısı olan Mert Yılmaz, Borsa İstanbul’un genel performansını yorumladı. Alımların bir tepki alışı mı yoksa trend değişikliği mi olduğu sorusunu yanıtlayan Yılmaz, hafta başından beri yapılan işlemlerin trend değişikliği olarak görülemeyeceğini, tepki alımı olarak değerlendirdiğini belirtti.

Uzman borsada taşların yerine oturabilmesi için kabineyi ve ekonomi yönetiminde görev alacak kişilerin, devamında ise belirlenecek politikaların görülmesi gerektiğini vurguladı. Herkesin para politikasına ve enflasyona odaklandığını ancak bütçe açığının nasıl yönetileceği konusunda da bir yol haritasına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bir maaş-enflasyon sarmalına girdiğini, hükümetin önemli bir ekonomik yükü sırtlandığını aktardı.

Uzmandan Hisse Önerileri

Ekonomi Ekranı’nda Sami Altınkaya’ya konuk olan Stratejist Perihan Tantuğ, söz konusu süreçte öne çıkabilecek sektörleri yatırımcılarla paylaştı.

Enflasyonist ortamda yatırımcıların portföyünde mutlaka gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olması gerektiğini vurgulayan Tantuğ, Bim (BIMAS), Şok Marketler (SOKM) gibi şirketlerin seçilebileceğini ifade etti.

Otomotiv sektörünün 2023 yılında çok iyi bir performans sergileyeceğinin altını çizen Stratejist, sektörde Tofaş (TOASA) ve Doğuş Otomotiv (DOAS) gibi şirketlerin öne çıkabileceğini aktardı.

Mevcut iktidar devam ettiği için Koza Grubu’nun da tekrar ön planda olabileceğinin altını çizdi.

Döviz kurundan dolayı yine Vestel (VESBE), Arçelik (ARCLK) , Şişecam (SISE) gibi şirketlerin doğru bir tercih olabileceğini kaydetti.

Tantuğ, enerji sektöründe ise yıldızının Enerjisa (ENJSA) olduğunu vurguladı.

Analistten Mehmet Şimşek Yorumu

Kanal Finans kanalında konuşan Analist Tunç Şatıroğlu , seçimden sonra Mehmet Şimşek’in gündem olmasıyla borsada sert bir yükseliş görüldüğünü, ancak 31 Mayıs’ta satışların geldiğini söyledi.

Borsada genelde ay sonu satıcılı işlemlerin görülebileceğini belirten Analist, borsanın 4800 puan altına dönmesi durumunda satışların artacağını kaydetti.

Mehmet Şimşek’in ülkesini seven ve elini taşın altına koyabilecek bir isim olduğunu savunan Şatıroğlu, onun daha önce de ekonomi ile ilgili iyi şeyler yapmaya çalıştığını ancak buna izin verilmediğini ifade etti.

Şimşek’in önerilerinin ve politikalarının uygulanmadığının altını çizdi ve böyle bir durumda göreve gelmek istemeyebileceğini dile getirdi. Onun göreve gelmese bile bir danışman gibi fikir verebilecek bir pozisyonda yer alabileceğini belirtti.

Bir gün önce borsa İstanbul’da meydana gelen satışların bu konularla ilgili olabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın