Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Gölgede Kaldı: Yatırımcılar Bu Portföye Odaklanıyor!

Yüksek enflasyon ve faizle geçen 2023’ün 2024 için nasıl bir projeksiyon oluşturduğu sorusunu ekonomist Murat Sağman yanıtlayarak, yatırım portföyü önerisinde bulundu.
Borsa Gölgede Kaldı: Yatırımcılar Bu Portföye Odaklanıyor!
HABER GİRİŞ

“Kazandıran Sohbetler”deki söyleşisinde dikkat çeken açıklamalar yapan ekonomist Murat Sağman, yatırım portföyü hakkında konuştu. Bu yıl seçim öncesi ve sonrası olmak üzere Türkiye’nin gördüğü 180 derecelik ekonomik dönüşümü yorumlayan ünlü ekonomist, rasyonel politikalara dönülmeseydi hiperenflasyonun konuşulacağını söyledi.

Enflasyonun faizle ineceği yönünde deneysel ekonomi politikalarının hata olduğuna vurgu yaparak, “Böyle bir politika 300 yıllık iktisat tarihinde yok. Faizi düşürerek enflasyonun düştüğü bir ülke de yok. Mehmet Şimşek’in ifadesiyle heterodoks olan, akılcı olmayan rasyonel olmayan politikalarla bir ödemeler dengesi krizi de çıkabilirdi” dedi.

2024 Maliyet Ödeme Yılı Olacak

2024 yılı için “Yüksek enflasyon devam ediyor fakat yüksek enflasyonu düşürmek için bir maliyet ödenecek” diyen Murat Sağman, vatandaşların satın alma gücünün daha da azalacağı öngörüsünü paylaştı.

Ekonomik darboğazdan çıkış için diğer ekonomistlerin yinelediği gibi sıcak para girişinin gerekli olduğunu belirtti.

Borsa Geleceği Fiyatlıyor Fakat…

Bu yıl ödül aldığı “Borsada Oynanmaz” isimli kitabında bahsettiği tespitleri paylaşan Sağman, borsa sepetinin çeşitli olması gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Son günlerde dengeleri bozulan borsada geçen yılki pozitif tablonun 2024’te beklenmemesi gerektiğini belirterek şöyle ifade kullandı:

“Yüksek bir faiz var artık alternatif getiri daha yüksek, borsaya ilgi azaldı. Beklenen yabancılar bir türlü gelmedi. Gelmeye başladılar ama çok az rakamla gelmeye başladılar. Yabancılar gelmeden de borsanın sağlıklı yükselmesini de açıkçası beklemiyorum.”

“Bir kere borsa geleceği fiyatlıyor” diyen Sağman, artık borsaya rakip olan ve faizi yüzde 45’e çıkaran mevduat hesaplarının yatırımcıları cezbettiğini ve yüksek kredi faizlerinin şirketlerin maliyetlerini de yukarı taşıdığını söyledi.

Maliyet artışlarının şirket karlılığını etkileyeceğini, borsada ise bunun negatif yansımalarının olacağını sözlerine ekledi.

Portföylerde Mutlaka Altın da Bulunmalı

Yüksek faizin borsayı gölgede bırakması yatırımcıların kafasını karıştırırken, gelecek yıl dövizde ve altında yükseliş bekleyen isimlerden olan Sağman, yatırım portföyünde varlıkların dağıtılmasını önerdi.

2024’te TL ve faizli enstrümanların ağırlığının artacağını, böylece borsa ve dövizli enstrümanlardan bir kısmının faizli enstrümanlara kayacağını kaydetti.

Sağman, “Diğer tarafta da belki de döviz yerine gram altını tutmak da daha avantajlı olabilir. Altının gelecek sene yükselmesini bekliyorum, aynı zamanda döviz de yükseleceği için portföylerde mutlaka altın da olmalı. Yüzde 50-65 arasında TL enstrümanları, geri kalanı da borsa ve altın arasında bölüştürülebilir” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın