Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 9000 Puan Altına Düştü! Endekste Beklenti Ne?

JPMorgan’ın faiz beklentisinin açıklandığı 4 Mart tarihinde Borsa İstanbul’da sert satışlar görüldü. Endeks 9000 puanın altına geriledi. İşte detaylar;
Borsa 9000 Puan Altına Düştü! Endekste Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da yatırımcılar, 4 Mart tarihli haftanın ilk iş gününde borsada meydana gelen düşüşle moral kaybetti. JPMorgan’ın gün içinde paylaştığı faiz beklentisinin borsada satışları beraberinde getirdiği düşünülüyor. Uzmanlar ayrıca seçim belirsizliğinin de öne çıkan nedenler olduğunu belirtiyor.

1 Mart’ta kapanışını 9097 puandan yapan endeks, 4 Mart gününü yüzde 2 değer kaybıyla 8907 puandan gerçekleştirdi.

Borsa 9000 Puan Altına Düştü! Endekste Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks önceki güne göre 189 puan azalırken toplam işlem hacmi 107,4 milyar lira seviyesinde oldu. Sektör endeksleri arasında en çok yükselen 3,90 ile orman kağıt basım olurken en fazla gerileyen yüzde 4 ile kiralama faktöring oldu.

4 Mart’ta en çok para girişi Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), en çok para çıkışı ise Türk Hava Yolları’nda (THYAO) görüldü.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında en fazla değer kazanan hisse yüzde 6,8 artışla Kordsa (KORDS), en fazla düşen ise yüzde 10 gerileyen Ege Endüstri (EGEEN) oldu.

JPMorgan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Nisan ayında politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 50 seviyesine yükseltmesini beklediklerini duyurdu.

Bank of America (BofA), gün içinde paylaştığı raporunda EREGL hisseleri için hedef fiyatını 17 TL’den 47 TL’ye çıkardı. Endekste sert düşüş görülürken EREGL hisseleri kapanışını yüzde 0,17 artışla 46 TL’den yaptı.

Endekste Dolar Bazlı Beklenti Ne?

Borsa İstanbul’da gözler seçim sürecine odaklandı. Belirsizliğin öne çıktığı dönemde borsanın gelecekte nasıl bir performans sergileyeceği, BIST 100 endeksinin hangi seviyelere ulaşacağı konusunda beklentiler paylaşılıyor.

Stratejist Cüneyt Paksoy, A Para’da yaptığı değerlendirmede BIST 100 endeksinde dolar bazlı beklentisini paylaştı. Endekste dolar bazlı 2,70 – 2,80 seviyelerinin kırılmadığı süreçte yönün yukarı olacağını vurgulayan Paksoy, 3,22 seviyesinin geçilmesi halinde dolar bazında 3,70 – 4 seviyelerinin masaya geleceğini belirtti.

3,22 seviyesinin perspektifi değiştirecek seviye olduğunu dile getiren Paksoy, bu noktanın seçim sürecinden bir müddet sonra gerçekleşebileceğini kaydetti. Uzman, dolar bazlı 3,70 – 4 düzeylerinin Türk lirası bazlı 13 bin – 15 bin puana karşılık geldiğini aktardı.

Uzman, TL bazlı değerlendirmesinde endekste haftalık kapanışta 9400 seviyelerinin netleşmesi gerektiğini belirtti. Bunun olmaması durumunda sindirme ve soluklanmanın başlayacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.