Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 8.181’le Rekor Tazeledi! Uzmandan Strateji Önerisi

Haftaya rekorla başlayan BIST 100 endeksi, seansın ilk dakikalarında zirveyi tazelerken, Eral Karayazıcı yatırımcılara yol gösterecek tavsiyelerde bulundu.
Borsa 8.181’le Rekor Tazeledi! Uzmandan Strateji Önerisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi iki aydır aralıksız yükseliyor. Eylül ayının ilk işlem gününde 8.060 puanla rekor kıran endeks, kapanışı 8.056 puandan yaptı. Mayıs seçimleri sonrası geçen üç aylık zaman diliminde politika faizi yüzde 8,5’ten yüzde 25’e yükseltildi. Mehmet Şimşek Hazine ve Maliye Bakanı, Hafize Gaye Erkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanı olarak atandı.

Eylül ayında ise bir dizi önemli gelişme izlenecek. Orta Vadeli Programı (OVP),  yatırımcıların en merak ettiği konular arasında yer alıyor.

8 Eylül’de Fitch Ratings, 29 Eylül’de S&P Global Ratings Türkiye’nin kredi notunu yeniden değerlendirecek. 19 Eylül’de Bakan Şimşek, Goldman Sachs yatırımcı toplantısına katılacak ve 21 Eylül’de Para Politikası Kurulu toplantısı düzenlenecek.

Söz konusu gelişmelerin BIST 100 endeksine yeni rekorlar getirmesi beklenirken, bu sabah zirve biraz daha yukarı taşındı.

BIST 100 Endeksi Haftaya Rekorla Başladı

BIST 100 Endeksi Haftaya Rekorla Başladı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Cuma günü 8.056 ile tüm zamanların en yüksek kapanışını yapan BIST 100 endeksi (XU100), 4 Eylül haftasına yeni bir rekorla başladı.

GCM Yatırım Banner

Endeks, yüzde 1,06 değer kazancıyla 8.141 puandan açılış yaptı. Tarihi yüksek seviyeden açıldıktan hemen sonra 8.181,97 puanla tüm zamanların zirvesini kaydetti. Endeks saat 11.28’de yüzde 1,48 artışla 8.175 puandan işlem görüyor.

Açılışta sektör endeksleri arasında en fazla yükselen yüzde 2,08 ile madencilik, tek düşüş gösteren ise yüzde 0,16 ile spor oldu.

An itibarıyla BIST 50 endeksi yüzde 0,9, BIST 30 yüzde 0,9, bankalar yüzde 0,4, turizm yüzde 1,3, gayrimenkul yatırım ortaklığı yüzde 0,8, inşaat yüzde 3,1, madencilik yüzde 5,3, holding yüzde 0,6 artıda işlem görüyor.

Buna karşın spor hisselerinin dahil olduğu borsa endeksi yüzde 2,4 ve  finansal kiralama yüzde 1,5 oranında ekside seyrediyor.

Borsada Strateji Ne Olmalı?

Borsada Strateji Ne Olmalı?
Kaynak: Bigpara

İnveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, bu sabah kaleme aldığı yazıda, Türkiye borsasındaki durumu ve önerilerini yazdı. BIST 100 endeksinin 2023 yılının ilk yarısında yüzde 25 değer kazanarak dolar bazlı 295 dolardan 221’e gerilediğini söyledi.

Ancak ikinci yarıda bu kaybın tamamını geri alarak 296 dolara yükseldiğini belirtti. Cuma günü gelen rekorla birlikte ise bu seviyenin 301 dolara yükseldiğine dikkat çekti.

9 haftadır süren rallide ilk 6 hafta yükseliş sağlayan faktörün yabancı alımları olduğunu fakat önceki hafta yabancıların 420 milyon dolarlık satış yaptığını belirtti.

Borsa İstanbul’da son dönemde artan halka arzlar yerli yatırımcı sayısının 6,5 milyona doğru yaklaşmasını sağlarken, yabancının payı 31 Ağustos itibarıyla yüzde 31,19’a çıktı.

Eral Karayazıcı, BIST’te 3 haftadır ılımlı bir yükselişin sürmesinin asıl nedeninin artan yerel yatırımcılar olduğuna dikkat çekti.

Ağustos ayında dünya borsaları yüzde 5 düşerken, BIST 100 endeksinin yüzde 11 yükseldiğini, bu seneyi 325 dolarla tamamlayıp, 2024 yılında 375 dolara çıkma potansiyeli olduğunu açıkladı.

Ancak gelecek haftalarda bir geri çekilme olup 270 – 280 dolar bandına inmesi halinde bu tahminlerin değişebileceğini ifade etti.

Değerlendirmesini, “Şu anda hakim tema borsa iyi kazandırıyor biz neden kazanmayalım. Endeks 3 ay önce 4500-5000 bandındayken ilgi duymayanların fiyatlar yüzde 60 arttıktan sonra borsaya kendilerini yakın hissetmeleri duygusal bir tavır. Biri gel bahse girelim BIST yıl sonuna kalmadan 375 doları da görecek dese kabul bence görmez de demem. Ancak bu hisse senedi fiyatlarının iskonto içermediği yaşanan yükselişin destekleyici şartlardan yoksun olduğu gerçeğini değiştirmez.” sözleriyle devam etti.

İki yıldır mevduatı bir alternatif olarak görmeyen yatırımcıların bu tavrı değiştirmesi gerektiğini, BIST’te aylık yüzde 3,5 artışın reel bir getiri değil mevduat ile başa baş bir eşik olduğunu göz önüne almaları gerektiğini dile getirdi.

Tüm bu değerlendirme ve tahminleri sonucunda, yatırımcılara borsa için ayırdıkları kaynağın tamamı ile yola devam etmek yerine daha makul bir ağırlıkla ilerlemeleri, beklenmedik bir kayıp olduğunda, o zaman kaynakları devreye sokmalarının daha akıllıca olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın