Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa 107 Bini Aşarken, TL Günün En Çok Değerlenen Gelişen Ülke Parası Oldu

Açılıştan bu yana yukarı yönde seyreden Borsa İstanbul 107 bin 222 puana kadar tırmandı. Dolar kuru 5,71’e gerilerken, Türk lirası ve Güney Kore wonu bugün en çok değer kazanan gelişen ülke paraları oldu.
Borsa 107 Bini Aşarken, TL Günün En Çok Değerlenen Gelişen Ülke Parası Oldu
HABER GİRİŞ

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında artık ateşkes yapılacağı beklentisi ve kısmi anlaşmanın birinci safhasının imzalanmasına yakın bir zaman kalması piyasalarda hareketlilik yarattı. Hafta sonu yapılan görüşmelerin ardından her iki tarafın da karşılıklı menfaatleri gözetildiğinde anlaşma konusunda nihai kararı vereceği aktarıldı.

Bu olumlu gelişmelerle ham petrolün varili 58 doların üzerine çıkarken, küresel piyasalarda hisse senetleri yükseldi. Borsa İstanbul 107 bin puanın üzerine çıkarak yılın zirvesini gördü. Türk Lirası bugün gelişen ülke para birimleri arasında en çok değer kazananlardan biri olarak öne çıktı.

Ticaret müzakerelerindeki olumlu havadan en çok etkilenen gelişen ülke paraları Türk lirası ve Güney Kore wonu oldu.

Güney Kore WonuABD doları bugün gelişmekte olan ülke para birimlerinin hemen hepsi karşısında düşüş gösterdi. Şu dakikalarda Dolar/TL 5,7257’den işlem görürken, kurun gün içi düşüşü %0,30’un üzerine çıktı.

MSCI Gelişen Piyasalar Hisse Senedi Endeksi Pazartesi günkü işlemlerde %0,5 artış gösterdi. MSCI Gelişen Ülke Para Birimi Endeksi’nde ise yatay bir durum izlendi.

Güney Kore wonu dolar karşısındaki yükselişini ikinci güne taşıdı. Şu dakikalarda dolar karşısında %0,31 artıda hareket ediyor. Gün içi en düşük 5,7169’a kadar gerileyen Dolar/TL ise sakin seyrini sürdürüyor. Analistler kurda 5,7320 – 5,7810 bandının önemli seviyeler olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner
Deutsche Bank, TL’nin hem kısa hem de uzun vadeli değerlendirme modellerine göre ucuz olduğunu bildirdi.

Deutsche Bank TL YorumuBankanın analistleri tarafından yapılan değerlendirmede, Türk lirası ve Macar forintinin kısa vadeli döviz değerleme modellerine göre ucuz olduğu vurgulandı. Türk tahvillerinde yukarı yönde beklentileri hatırlatılırken, Dolar/TL’deki zayıf pozisyonlamanın ve yüksek carry’nin cari açıktaki artış ve reel faizlerin düşürülmesinden kaynaklanan olumsuz tabloyu dengeleyeceği belirtildi.

Yapılan değerlendirmenin devamında, “Şimdiyse genel olarak, pozisyonlanma, fon akımları, carry ve kısa vadeli değerleme gibi pozitif ‘teknik’ faktörlerin ağırlığının TL lehine döndüğünü görüyoruz.” açıklamasına yer verildi.

DOLAR KURUNDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ KAÇIRMAYIN

Kur için kısa vadeli beklentilerinin 5,54 olduğunu söyleyen analistler, uzun vadeli bakıldığında da 10 önemli gelişen piyasa parası arasında en ucuzun lira olduğunu belirtti. Kurdaki sakin durumun yurt içi yerleşiklerin döviz birikimlerini durdurduğu, dolayısıyla bankalardaki dolarizasyonun da azaldığına dikkat çekildi.

Gün ortasına 106.757 puandan giren BIST 100 Endeksi, gün içi zirvesini 107.222’ye taşıdı.

Borsa 107 Bin AştıYılın en yüksek seviyesini gören Borsa İstanbul ilk yarıda %1,31 artış gösterdi. Ticaret görüşmelerinin iyi gitmesi Türkiye, Malezya, Çin ve Tayland borsalarında alımları artırdı. Gün içi aralığını 105.902 – 107.222 puan olarak kaydeden Borsa İstanbul saat 16:41’de 107.026 puandan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda alt endekslere baktığımızda; bankacılığın %1,89, bilişimin %4,14, gıdanın %1,81, gayrimenkul yatırım ortaklığının %2,14, holdingin %1,52, inşaatın %0,19, kağıt endeksinin %4,93 ve madenciliğin %1,19 artıda seyrettiğini görmekteyiz. Analistler yeni direnç seviyesinin 107 bin olarak öne çıktığının, bir sonraki aşamada 108.200’ün beklendiğini yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.