Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borrell AB’nin Çin Politikası için ABD’yi Dışarıda Bıraktı

Çin politikasında ABD’nin tutumunun dışında hareket etmek gerektiğini savunan AB diplomatı Borrell, Washington’dan bağımsız bir yol izlenmesi gerektiği mesajını verdi.
Borrell AB’nin Çin Politikası için ABD’yi Dışarıda Bıraktı
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş, tüm dünyayı soğuk savaş dönemine geri sürükledi. Batı’nın Rusya’ya karşı cephe alması ve Çin ile ekonomik savaş halinde olan ABD’nin Tayvan üzerinden Pekin’i kışkırtması iki kutuplu dünya düzeninde Çin’i Rusya’ya iterken Avrupa Birliği (AB) gidişata sessiz kalmadı.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa’nın geliştireceği Çin politikasında Amerika’dan bağımsız hareket etmesi gerektiği tezini savundu.

ABD’nin, pandemiden sonra toparlanmaya çalışan Çin’in yoluna taş koyma amacı güttüğü çıkarımında bulunan Borrell, “Avrupa, Çin’in küresel güç statüsüne yükselmesini engellemeye alet olmamalı” diye çıkış yaptı.

İtalya’da gerçekleşen “Belirsizlik Zamanlarında Avrupa’yı İnşa Etmek” başlıklı konferansta konuşan AB Temsilcisi, iki cephe arasında ABD tarafına daha yakın olsalar da Çin’e karşı maşa olma niyeti gütmediklerini şöyle paylaştı:

“Bence evet, biz Avrupalıların Çin’le yüzleşmek için kendi yolumuz yordamımız olmalı. AB-ABD-Çin üçgeninde kesinlikle Washington’a daha yakınız ancak kendi yolumuzu çizmemiz gerekiyor ve bunun üzerinde çalışıyoruz.”

GCM Yatırım Banner

“Avrupa Pekin’e Sert Tavır Alması için Amerika Tarafından Zorlanıyor”

AB’yi bahçe, çevresini ise orman olarak tanımlayan Borrell, Avrupalıların ormana çekidüzen vermesi gerektiğini ifade etti.

AB diplomatı, “Bence Çin’in yükselişine karşı olmamalıyız. Çin isteseniz de istemeseniz de büyük bir güç olacak. Önemli olan Çin’in gücünü nasıl yöneteceği” diye konuştu.

Avrupa’nın Pekin’e karşı sert tavır alması için ABD tarafından zorlandığının altını çizerek, üç tarafın da küresel ekonomide güçlü aktörler olarak var olduğunu söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın