Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borçlu Bağ-Kur’lulara EYT Müjdesi

EYT düzenlemesinin yasalaşması beklenirken Bağ-Kur'luların da yapılandırma paketi ile düzenlemeden faydalanabileceği açıklandı. Bağ-Kur'lular EYT ile nasıl emekli olacak? İşte detaylar...
Borçlu Bağ-Kur’lulara EYT Müjdesi
HABER GİRİŞ

Vatandaş, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin yasalaşmasını beklemeye devam ediyor. Hal böyleyken EYT düzenlemesi ile Bağ-Kur’luların da emekli olabileceği bilgisi verildi. Peki 4/B statüsünde olanlar, yani kendi adına çalışanlar nasıl EYT’den nasıl faydalanabilecek?

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doyan, bugünkü köşe yazısında konuyla ilgili bilgileri verdi.

Bağ-Kur’lular Yapılandırma Paketi ile EYT Düzenlemesinden Faydalanabilecek

Bağ-Kur’luların, düzenlemeden faydalanabilmesi için kadın çalışanların 7200, erkek çalışanların da 9000 prim günü doldurmuş olmaları gerektiği aktarıldı. Bu şartları yerine getiren Bağ-Kur’luların düzenlemenin yasalaşması ile birlikte emekli olabileceği bildirildi.

Fakat EYT düzenlemesinden ciddi sayıda Bağ-Kur’lunun yararlanamadığı ifade edildi. Bu kişilerin ise şuan Meclis’te görüşmeleri devam eden borç yapılandırma tasarısının yasalaşması ile emekli olabileceği bilgisi verildi.

Prim borcu olan Bağ-Kur’luların, yapılandırma paketinden yararlanıp borçlarını ödeyerek EYT kapsamından yararlanabileceği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

2021 yılı öncesi prim borçlarını ödemeyen ve bundan dolayı da sigortalılık süreleri durdurulan Bağ-Kurluların yapılandırmadan yararlanıp, prim borçlarını ödeyerek emekli sayılacakları aktarıldı.

EYT Düzenlemesi Bugün Görüşülmeye Başlanacak

Söz konusu yapılandırma kanunu tasarısının yasalaştıktan sonra Bağ-Kurluların düzenlemeden yararlanmak için 30 Nisan tarihine kadar başvurması gerektiği ifade edildi.

Bağ-Kur’luların EYT’den yararlanabilmesi için prim borcunun bulunmaması gerektiği bildirildi. Ayrıca Bağ-Kur’luların 2022 Aralık prim borçlarını da yapılandırabileceği aktarıldı. Bunun yanında EYT’den yararlanılması için prim borçlarını peşin ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Bağ-Kur’luların, prim borcunu peşin ödediğinde borcun gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ının silineceği bildirildi.

Vatandaş EYT düzenlemesinin yasalaşacağı tarihi beklerken konuya yönelik son açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Dün akşam katıldığı bir programda konuşan Erdoğan, EYT konusunun yarın görüşülmeye başlanacağını belirtti. Düzenlemeyi yasalaştırarak vatandaşlara haklarını vermek isteklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.