Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borç Yapılandırmada Avantajlı Ödeme için Sona Yaklaşıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) borç yapılandırmasından faydalanıp zamanında ödeme yapmayan kişiler için avantajlı süre son günler...
Borç Yapılandırmada Avantajlı Ödeme için Sona Yaklaşıldı
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından daha önce yapılan düzenleme ile borçlarının yapılandırılmasının ardından borçların ödeme süresi 31 Temmuz’a kadar uzatılmıştı. Bunun devamında, sigorta primi ve yapılandırma borçlarının aynı güne denk gelmişti. Bu nedenle sistemle yoğunluk oluşmasının önlenmesi amacıyla son tarih 3 Ağustos’a ertlenemişti.

SGK’nın 11 Ağustos’taki açıklamasına göre 3 Ağustos’a kadar borçlarını ödemeyenler için avantajlı ödeme fırsatı 31 Ağustos tarihine kadar sürecek. Buna göre bu ayın sonuna kadar borcunu ödeyecekler için katsayı hesaplaması yapılmayacak.

Katsayı ödenmemesi için peşin ödeme seçeneği tercih edilmek suretiyle yapılandırılan alacaklarının tamamının ilk taksit ödeme süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ilk taksit ödeme süresini izleyen ayın sonuna kadar geç ödeme zammıyla birlikte ödenmesi şart koşuluyor.

Bir diğer şart ise ay sonuna kadar hesaplanacak Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) tutarının indirimsiz hali ve toplam tutara uygulanacak geç ödeme zammı ile ödenmesi olacak.

Taksitli ödeme seçeneğinin tercih edilmesi ve ilk taksit süresi içerisinde ödenmesi gereken tutarların süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırılan tutarın tamamının ilk taksiti izleyen ayın sonuna kadar geç ödeme zammı ile birlikte ödenmesi halinde de katsayı şartı aranmayacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.