Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat’tan İşsizlik Açıklaması: Yıllardır Yakaladığımız En Düşük Rakam

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği'nin (İGİAD) İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü'nde düzenlediği Meslek Ahlakı Zirvesi'nde konuştu.
Bolat’tan İşsizlik Açıklaması: Yıllardır Yakaladığımız En Düşük Rakam
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği’nin (İGİAD) İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde düzenlediği Meslek Ahlakı Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu Bakan Bolat, ihracat ve iş gücü verilerinden bahsetti.

Bolat dün bir günlük ihracatlarının 1 milyar 260 milyon dolar olduğunu, bu yılı 255 milyar dolar mal ihracatı, 100 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı olmak üzere 355 milyar dolar toplam döviz girdisi ile bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Helalinden kazanmadıkça zenginleşmenin hiçbir önemi olmadığını vurgulayarak, en büyük sermayenin sağlık, itibar, dürüstlük olduğunu kaydetti.

Bolat, bugünün Türkiye’sinin dünün Türkiye’sinden daha iyi bir konumda olduğunu vurgulayarak, “1923 yılında 50 milyon dolar, 1973’te yılda 1 milyar dolar, 1987’de ayda 1 milyar dolar ihracatı yaptığımızda çok sevinmiştik. Bugün günde bazen 1,5 milyar dolar ihracatı yapabilen ülke konuma geldik.” diye konuştu.

Bolat, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde çağa yön veren, değişimi takip etmekle kalmayıp değişime yön veren ülke olmayı hedeflediklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ticaret Bakanı açıklamasının devamında, “Sürdürülebilir ve katma değeri yüksek üretimi yakalamak için hem teknolojiye hem yatırım ve istihdama önem veriyoruz. İşsizlik oranımız yüzde 9,1’e geriledi. Çok uzun yıllardır yakaladığımız en düşük rakam olarak söyleyebilirim. Resmi rakamlara göre 3 milyon 150 bin işsiz olduğu görülüyor.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın