Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat, Türkiye’nin İslam Ülkeleriyle Ticaret Hedefini Açıkladı

Ömer Bolat, İstanbul’da katıldığı fuarda İsrail’e yönelik eleştirilerini dile getirdi ve Türkiye’nin İslam ülkeleriyle ticaret hedefini paylaştı. İşte detaylar;
Bolat, Türkiye’nin İslam Ülkeleriyle Ticaret Hedefini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Dünya Helal Zirvesi Konseyi tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 9. Dünya Helal Zirvesi ve 10. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına İsrail’in yaptığı saldırıları kınayarak başlayan Bolat, İsrail’in zalimce saldırılarının 47 – 48 gündür devam ettiğini belirtti. Bu katliamın durdurulması için büyük bir çaba içinde olduklarını, ateşkesin kalıcı olarak sağlanması için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Türkiye’de helal sektörü konusunda yapılan çalışmalara dikkat çeken Bolat, daha önce İslam ülkeleri arasında bu alanda önemli belirsizlikler, farklılıklar olduğunu hatırlattı. Bu çerçevede önemli bir adım atılarak IFHAB adıyla İslam Helal Akreditasyon Kurumları Forumu’nun kurulduğunu aktardı.

Helal kavramının Müslümanlar dışındaki insanlık tarafından da yakın ve orta gelecekte aranılan bir kavram olacağını ifade etti.

“Türkiye Önemli Bir Üs Haline Geldi”

Bakan Bolat, dünyada 25 trilyon dolarlık mal ticaretinin yanı sıra 7 trilyon 200 milyon dolarlık da hizmet ticaretinin gerçekleştirildiğini kaydetti ve bu hizmetler içinde turizmin önemli bir sektör olduğunu dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin son 10 yılda önemli bir sağlık üssü haline geldiğini, 2022’de Türkiye’ye 1,2 milyon kişinin yurt dışından gelerek sağlık hizmeti aldığını ve bu rakamın 2021’ye göre 5 kat arttığını paylaştı.

Ticaret Hedefi

Türkiye’de devlet güvencesi ve herkese sağlık hizmeti verme noktasındaki başarının yurt dışından gelen hastalar için de uygulandığını belirten Bolat, hizmetler ve sağlık sektörüne Bakanlık olarak ciddi katkılar sağladıklarını aktardı.

Türkiye’nin her alanda gösterdiği başarıyı devam ettireceğini paylaştı. İslam ülkeleriyle ticaretin payının toplam ticaret içindeki payının 20 yıl önce yüzde 11 olduğunu anımsattı. Bu rakamı yüzde 26’ya çıkardıklarını, hedeflerinin 2028’e kadar bu oranı yüzde 35’e çıkarmak olduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.