Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi: Olumlu Eğilim Sürecektir

Ticaret Bakanı Ömer Bolat bugün açıklanan dış ticaret verileri sonrası görüşlerini paylaştı. Bolat düşüş eğiliminin süreceğine işaret etti.
Bolat Dış Ticaret Verilerini Değerlendirdi: Olumlu Eğilim Sürecektir
HABER GİRİŞ

Bugün TÜİK ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ocak ayına ilişkin dış ticaret verileri açıklandı. Ocak 2024 dönemine ilişkin istatistiklere göre dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56 düşüş kaydetti.

Raporun ardından Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından verileri değerlendirdi. Bakan Bolat ihracatın geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,5 artarak 19 milyar 991 milyon dolar olduğunu, ithalatın ise yüzde 22 azalarak 26 milyar 218 milyon dolara gerilediğini anımsattı.

2024 Ocak ayında dış ticaret açığının, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 56,4 azalarak, 14 milyar 290 milyon dolardan 6 milyar 227 milyon dolara gerilediğini belirtti.

İhracatın ithalatı karşılama oranının geçen yılın Ocak ayında 57,5 iken, geçen ay yüzde 76,2’ye yükseldiğini belirten Bolat, “Söz konusu ayda enerji ve altın hariç, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 99,6 olduğunu söyledi.

Bolat açıklamasının devamında, “Katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın ikinci yarısında başlayan yıllıklandırılmış ihracattaki artış eğilimi ile yıllıklandırılmış ithalattaki azalış eğiliminin bu senenin ocak ayında da sürdüğünü vurgulayan Bolat, dış ticaret açığındaki düşüş eğiliminin sürdüğünü söyledi.

Gelecek dönemde uygulamaya konulan politikaların etkisiyle dış ticaretteki bu olumlu eğilimin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.