Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat: AB ve Türkiye İlişkilerinde Pozitif Bir Hava Var

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Türkiye ve AB ilişkileri hakkında değerlendirmede bulunarak olumlu gelişmelerin yaşandığını söyledi. Detaylar haberde...
Bolat: AB ve Türkiye İlişkilerinde Pozitif Bir Hava Var
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ekonomik ilişkileri hakkında değerlendirmede bulundu. Gümrük Birliği’ndeki sıkıntıları giderme konusunda AB yetkilileri nezdinde karşılık bulduğunu söyledi.

Bakan Bolat AA muhabirine değerlendirmede bulunarak AB yetkilileriyle yakın zamanda çeşitli temasları olduğunu hatırlattı.

Yapılan görüşmeler kapsamında ekonomik ilişkilerin ilerlemesi, Gümrük Birliği’nde ortaya çıkan bazı sıkıntıları kaldırılması ve derin ilişkiler başlatma samimiyetinin AB yetkilileri tarafından karşılık bulduğunu söyledi.

Türkiye ve AB ile ilişkiler noktasında oldukça pozitif bir hava olduğunu aktardı.

Somut Olarak Teknik Düzeyde Çalışmalar Başladı

AB Komisyonu genişleme raporuna değinen Bakan Bolat, Türkiye kısmının önem taşıdığına dikkat çekti. Alınan bilgiler çerçevesinde raporda Türkiye’ye yönelik olumlu gelişmelerin yazılacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bolat, AB ülkeleri ve Türkiye arasındaki bazı sorunlar hakkında görüştüklerini belirterek, bu konuda somut olarak teknik düzeyde çalışmaların başladığını aktardı.

AB ülkeleri ile geçen yıl toplam ticaretin 196 milyar dolar olduğunu söyledi. Ayrıca 10 milyar dolar dış ticaret fazlası olduğunu bildirdi. Bolat, bu yıl 12 ay daha doldurulmadığı için net bir şey söyleyemeyeceğini aktardı. Fakat dış ticaretin dengeli gittiğini bildirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın