Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bolat 2023 Verilerini Duyurdu: Dış Ticaret Açığı Azaldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, geçen yıla ilişkin dış ticaret verilerini açıkladı. Bakan Bolat, dış ticaret açığının azaldığını söyledi. Detaylar şöyle...
Bolat 2023 Verilerini Duyurdu: Dış Ticaret Açığı Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından 2023 yılına ilişkin ithalat ve dış ticaret verilerini paylaştı. Bakan Bolat 2023 yılında dış ticaret açığının, bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,2 azaldığını açıkladı.

İthalatın yüzde 1 düşüşle 361,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Bakan Bolat, 2023 yılı Ağustos ayından itibaren dış ticaret politikasında alınan tedbirlerin etkileriyle beraber, ithalatın her ay, bir önceki yılın aynı ayına göre azalış trendine girdiğini belirtti.

Geçen yılın Temmuz ayından sonra ihracatın ithalatı karşılama oranının istikrarlı şekilde yükseldiğini belirten Bolat, bu oranın Ocak 2023’te yüzde 58 iken, Aralık 2023’te yüzde 79’a ulaştığını ifade etti.

2023 yılı ithalat ve dış ticaret açığı grafiği
Kaynak: Ömer Bolat/X

Bolat, Ticaret Bakanlığı olarak haksız uygulamalara karşı alınan tedbirleri, üreticileri ve ihracatçıları destekleyici etkin savunma politikası araçlarını ve bu doğrultuda güncellenen ithalat rejimini 2024 yılında da aktif bir şekilde kullanmaya devam edeceklerini vurguladı.

Pro-aktif İthalat tedbirleri ve etkin savunma araçları ile 197 tedbiri yürürlüğe koyduklarını ve 52 soruşturmanın sürdüğünün bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bolat, ithalatın gerilemesinde, uluslararası enerji fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra, yılın ilk 6 ayında büyük artış gösteren altın, otomotiv, çelik, tekstil ve konfeksiyon gibi ürünlerin ithalatında yılın ikinci yarısında haksız uygulamalara karşı aldığıkları tedbirlerin etkili olduğunu söyledi.

Bu aşamada yerli üreticileri ve dolayısıyla ihracatı ithalattan kaynaklanan haksız rekabet ve zarara karşı korumak amacıyla, uluslararası kurallara uygun ticaret politikası savunma araçlarını etkin şekilde kullanmaya, üretimi ve istihdamı öncelemeye devam edeceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.