Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOJ’un 10 Yıllık Başkanı Veda Konuşmasında Ton Değiştirdi

2013’yen bu yana Japonya Merkez Bankası Başkanı olan Kuroda, göreve veda konuşmasında daha az güvercin söylemleriyle dikkat çekti.
BOJ’un 10 Yıllık Başkanı Veda Konuşmasında Ton Değiştirdi
HABER GİRİŞ

2 dönem üst üste görev yapan Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bugün 10 yıllık görevine veda etti. 10 yıldır dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin para politikasını yöneten Kuroda, ayrılırken yaptığı konuşmada radikal kolay para politikası altında ilerlemeye işaret etti.

BOJ’un dizginlerini Kazuo Ueda’ya veren uzun süreli başkan, veda konuşmasında biraz daha az güvercin bir tonla konuştu.

78 yaşındaki Kuroda, ikinci beş yıllık görev süresinin Cumartesi günü sona ermesi münasebetiyle düzenlediği basın toplantısında, “Japonya’nın 15 yıllık deflasyonu, halk arasında fiyatların ve ücretlerin artmayacağına dair güçlü bir algı yarattı” diyerek şöyle devam etti:

“Ancak bu algı veya norm değişmeye başlıyor. Dolayısıyla BOJ’un enflasyon hedefine istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasının zamanının yaklaştığını düşünüyorum.”

Dönemin Başbakanı Shinzo Abe tarafından Japonya’yı deflasyondan kurtarmak için seçilen Kuroda, 10 yıllık görev süresini Cumartesi günü tamamlayacak ve bayrağı halefine devredecek.

GCM Yatırım Banner

Gevşek para politikası savunucusu olduğu bilinen Haruhiko Kuroda, 2013’te kısmen halkı fiyatların onlarca yıllık deflasyondan sonra nihayet yükselmeye başlayacağına ikna etmek için devasa bir varlık satın alma programı başlatmıştı.

Bununla birlikte Kuroda, parasal genişleme ile kamuoyu algısını etkilemeye çalışan ilk BOJ başkanı değildi.

2003’ten 2008’e kadar başkanlık yapan Toshihiko Fukui, kurumun deflasyonu yenme kararlılığını göstermek ve kamu beklentileri üzerinde daha güçlü bir etki yaratmak için niceliksel genişlemeyi sık sık genişletmişti.

Selefinden daha ileri giden Kuroda, politikasını yüzde 2’lik enflasyon hedefine bağlayarak ve hedefe ulaşmak için iki yıllık bir zaman çerçevesi belirledi. Ancak hedefe, Ukrayna’daki savaş küresel emtia fiyatlarını yükseltip enflasyonu yüzde 2’nin oldukça üzerine çıkarana kadar ulaşılamadı.

Şimdi Japonya enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye ulaştığını görürse, yeni gelen BOJ Başkanı Ueda, selefinin radikal teşvikinden yumuşak bir çıkışa yön vermek gibi yeni bir iletişim sorunuyla karşı karşıya kalacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.