Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Başkanı Ueda’dan Getiri Eğrisi Kontrolüne İlişkin Yeni Açıklama

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, getiri eğrisi kontrolünü değiştirme planı kapsamında tahvil getirisinde değişiklik yapmaları gerektiğini söyledi.
BoJ Başkanı Ueda’dan Getiri Eğrisi Kontrolüne İlişkin Yeni Açıklama
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda, getiri eğrisi kontrolünü değiştirmek için öncesinde, merkez bankasının politika hedefini mevcut 10 yıllık bölgeden beş yıllık tahvil getirisine çevirmenin olacağını söyledi.

Ueda, düşen hammadde maliyetlerinin önümüzdeki aylarda enflasyonu yavaşlatması muhtemel olduğundan, Japonya’nın yüzde 2 hedefine sürdürülebilir şekilde ulaşmasını sağlamak için BoJ’un para politikasını erken sıkılaştırmaktan kaçınması gerektiğini belirtti.

BoJ’un politikanın fayda ve maliyeti arasındaki dengesinin değişmesi halinde, getiri eğrisi kontrolünde (YCC) ince ayarlar yapabileceğini sözlerine ekledi.

Ueda açıklamasında, BoJ’un gelecekte YCC’yi değiştirecek olursa, bunu yapmanın çeşitli yolları olduğunu belirterek, hedeflediği tahvil getirilerinin süresini mevcut 10 yıllık bölgeden 5 yıllık bölgeye kısaltmanın olabileceğini ifade etti.

BoJ Başkanı sözlerinin devamında, “Bunu kesinlikle yapıp yapmayacağımız, bunun ne kadar muhtemel olabileceği veya BoJ’un bu seçeneği hangi koşullar altında arzu edilir görebileceği konusunda yorum yapmayacağım.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

BoJ, 2021’de YCC’ye ilişkin yaptığı incelemede, kısa ve orta vadeli faiz oranlarının ekonomik aktivite üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu belirtmişti. Bu, bazı analistlerin BoJ’un hedeflediği tahvillerin süresini kısaltabileceği ve daha uzun vadeli faiz oranlarının ekonomik temelleri yansıtarak daha özgürce yükselmesine izin verebileceği beklentilerini artırmasına neden oldu.

Ueda, BOJ’un getiri eğrisinin şekli normal bir yukarı eğim olduğu sürece 10 yıllık getiri hedefini koruyarak bile beş yıllık borçlanma maliyetlerini sabit ve düşük tutabileceğini söyledi.

Piyasalar, Nisan ayında yönetime gelen Ueda’nın, selefinin negatif kısa vadeli faiz oranı hedefi ile 10 yıllık devlet tahvil getirisi için yüzde 0,5’lik bir tavanı birleştiren tartışmalı politikasını aşamalı olarak sonlandıracağına dair spekülasyonlara maruz kalıyor.

Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonu, bir yıldan fazla bir süredir, merkez bankasının yüzde 2 hedefinin üzerinde kaldı ve bu durum, ülkenin son zamanlardaki maliyet kaynaklı fiyat artışlarının geçici olacağı görüşüne dair şüphe uyandırıyor.

Ueda, küresel yakıt ve hammadde fiyatları düşmeye başladıkça tüketici enflasyonunun yavaşlamasını beklediklerini söyledi. BoJ’un yüzde 2 enflasyon hedefine bağlı kalması gerektiğini belirten Ueda, bazı akademisyenlerin aşırı gevşek politikadan çıkışı hızlandırmak için fiyat hedefini değiştirme çağrılarına yanıtsız kaldı:

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın