Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boğa İşareti Veren Yarı İletken Pazarının, Yeni Zirvelere Yolculuğu Farklı Olacak

Teknik uzmanlara göre yarı iletkenlerin gücü, piyasanın yeni seviyelere çıkacağı ve yükselişin devam edebileceğini gösteriyor.
Boğa İşareti Veren Yarı İletken Pazarının, Yeni Zirvelere Yolculuğu Farklı Olacak
HABER GİRİŞ

Teknik uzmanlara göre; yarı iletkenlerdeki güç ve diğer uyuyan hisse senetlerinin bir kısmı, piyasanın sadece yeni seviyelere çıkacağının değil, yükselişin devm edebileceğinin bir işareti.

Birkaç yıl boyunca yatırımcılar piyasa performansına dair ipuçları için favori FANG isimlerinin performansına bakıyordu. Ancak şimdi geniş bir yelpazede hisse senetlerinin daha fazla yüksek seviyelere sahip olacağı yönünde olumlu işaretler alınıyor.

T3Live.com ile ortağı ve teknik analisti Scott Redler, “Bu, son birkaç hamle daha yükseklere geri döner. Daha büyük bir üssün var. Önde gelen bir grubunuz varsa ve her şey geride bırakıldığında bu grubu kaybetmek kolaydır. Bir hava boşluğuna düşersiniz,” ifadelerini kullandı.

Redler, çok fazla grubunuz olduğunda ise boğa piyasasından çok daha iyi bir şekilde yararlanılacağını belirtti.

ABD Endekslerinde Olumlu Yükselişler

ABD Endekslerinde Olumlu YükselişlerS&P 500 endeksi, Perşembe günü 3009 puana yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece yüzde 0,6 oranında uzakta kaldı. Dow Jones ise yüzde 0,2 oranında artışla 27.182 puandan kapandı.

GCM Yatırım Banner

S&P’nin Temmuz ayı sonundaki yüksek seviyesi 3027,98 ve Redler psikolojik 3000 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse olumlu olacağını söyledi. Küçük değerli şirketlerin endeksi olan Russell 2000 ise 1575 puandan daha az bir seviyeden kapanırken, Ocak ayından bu yana en iyi haftalık performansıyla haftalık bazda yüzde 4,6 arttı.

ABD yetkilileri gelecek ay Çinli meslektaşlarıyla görüşmeye hazırlanırken, ticaret savaşlarındaki olumlu gelişmelere bağlı olarak hisseler daha da güçleniyor. Analistler, ticaret cephesinde olumsuz haberler varsa piyasanın daha da yükselmesinin bozulabileceğini söyledi. Şimdilik hem ABD hem de Çin iyi niyet gösterisinde bulunuyor.

Son seanslarda alım satım işlemleri, boğa piyasasının diğer aşamalarından belirgin bir şekilde farklı oldu. Değer hisseleri veya daha az sevilenler ile daha düşük kazanç oranları için olanlar iyimserlik kazanıyor. Aynı zamanda momentum kazananı düşük performans gösterse de bazıları haftanın başında düştükten sonra yükselmeye devam ediyor.

Strategas Research Teknik Strateji Başkanı Chris Verrone, “Orada genel görüş büyüme ve değer karşılıklı olarak özel fikirler olduğunu düşünüyorum. Katılmıyorum. Bence birlikte çalışabilirler. Biz buna daha geniş bir pazar diyoruz,” dedi.

Bu momentum adlarının bir kısmı %2,3 artışla Visa, %2,4 artışla Mastercard ve yüzde 1,4 artışla iShares Edge MSCI ABD Momentum Faktörü ETF oldu. Aynı zamanda iShares S&P 500 Value ETF IVE momentumun karşısında hareket ediyordu, ancak öğleden sonraki işlemlerde biraz daha yükselti.

Bazı stratejistler, Perşembe günkü işlemlerde çok belirgin olmayan büyük rotasyonun, bu yaz bir dip bulduktan sonra faiz oranlarının yükseldiğine inancıyla başladığını söylüyorlar. Perşembe günü verilen 10 yıllık verim, yüzde 1,42 seviyesine düştükten birkaç hafta sonra yüzde 1,78 seviyesindeydi. (Fiyatlar getirilerin tersine hareket etmektedir.)

Yarı İletkenler Teknolojinin Bel Kemiği, FANG Kalbi

Yarı İletkenler Teknolojinin Bel Kemiği, FANG KalbiGeçmişte borsa yükseldiğinde FANG liderliğinde olduğunu söyleyen Redler, “Bu sefer teknoloji ve FANG sıraya girmişler ve kafa yorucu değiller. Ancak S&P’yi yakalamak için yükselten ve bunları en üst seviyelere çıkaran değer adlarının, küçük değerli şirketler ve bankaların geniş tabanlı doğasıdır,” dedi.

Redler, şimdi üstesinden gelmek için FANG’ın tekrar uyanma zamanı geldiğini belirtti. Yarı iletkenlerin, teknolojinin bel kemiği olduğunu kabul eden Redler, “Yarı iletkenler işlerin o kadar da kötü olmadığı ve Çin’in hala sipariş verdiğine dair ipuçları veriyor ve bir anlaşma potansiyeli var. Yarı iletkenler teknolojinin bel kemiği ve FANG bunun kalbi,” ifadelerini kullandı.

Instinet piyasa market analisti olan Frank Cappelleri, piyasanın en iyi senaryosunun, değerin ve yükselen diğer hisse senetlerinin bir araya gelmesiyle hafta başından itibaren hız kazanması yönünde olduğunu söyledi.

Yazılım sektörünün zemin kazanmanın kilit bir grubu olduğunu söyledi. Microsoft haftanın başlarında çökmesinin ardından Perşembe günü yüzde 1,4 oranında yükseldi.

Cappelleri, “Bence her zaman teknolojiyi, yarı iletkenlerin nasıl ilerlediğini izlemek zorundasın. VanEck Semiconductor ETF (SMH) sessizce yaz mevsiminin zirvesine geri döndü. Geçen yıl onlara baktıysanız 2018 Mart ayından bu yana gecikti,” dedi.

Cappelleri, momentumun çok sert bir şekilde etkilendiği haftada, sektörün teklifini kaybetmeme konusunda inatçı olduğuna dikkat çekti. SMH hafta için yüzde 2,6 artarken, Eylül ayında yüzde 7,1 yükseldi.

Strategas Research’ten Verrone, “Yarı iletkenler aylardır sessiz kaldı, ancak son iki hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkıyorlar. Gerçekten son iki yıl boyunca yatay seyrettiler ve son birkaç hafta boyunca uyanmaya başladılar,” dedi.

Gruptaki liderlerin sektörün pazar liderliğini güvence altına aldığı için iyi davrandığını söyleyen Verrone, “Texas Instrument ve Taiwan Semiconductor, birçok insanın gergin bir ticaret ve küresel büyüme ortamı olduğuna inanmasına rağmen iyi bir şekilde hareket eden büyük küresel önderlerdir,” ifadelerini kullandı.

Verrone, iki çip şirketinin pazarın sağlığını ölçmek için izlediği bir avuç hisse senedinin parçası olduğunu söyledi. Diğerlerinin ise Alibaba, J.P. Morgan ve Apple olduğunu belirtti.

Verrone, “İki hafta önce, iplerde bu hafta banka hisseleri vardı. Hakem dövüşmeyi durdurmak üzereydi. Ancak onlardan geri dönüş şekilleri etkileyici. Özellikle J.P. Morgan, kelimenin tam anlamıyla tüm zamanların en yükseği olan yeni bir kapının eşiğinde. Bunu birkaç hafta önce bitirmek için her türlü fırsatı buldular. Aşağı tutamazlardı,” dedi.

Seçilmiş Hisseler Dışında da Olumlu Şeyler Var

Seçilmiş Hisseler Dışında da Olumlu Şeyler VarAlibaba’nın, Çin e-perakendecisi ticaret çatışmasının merkezinde yer aldığını belirten Verrone, Çin tüketici hisseleri ve büyümesi için sıfır değerde olduğunu söyledi.

Apple ise yeni tanıttığını ürünleriyle birlikte iyimser bir seyir izliyor. Aslında ürün tanıtımlarının ardından hisse senetleri için alışılmadık bir durum.

Verrone, “Apple yaklaşık 10 yılda herhangi bir noktada satış tarafında en az sayıda satın alma değerine sahip. Tüm yaz boyunca bütün analistlerin teslim olduğunu gördünüz,” dedi.

Verrone, pazarın yükselmeye devam edeceğini ve S&P 500’ün yıl sonuna kadar 3,150’ye ulaşmasını beklediğini belirtti. Seçilmiş hisse senetlerinin güçlü davranışlarının yanında Verrone, başka birçok olumlu şeyin olduğunu söyledi.

“Algı ve gerçeklik arasındaki ayrımın çok geniş olduğu bir zamanı hatırlamıyorum,” diyen Verrone, yaz boyunca insanların çok rahatsız olduğunu, ancak hisselerin kötü davranmadığını belirtti. Kendilerinin ise pazarın daha yükseğe çıkacağını söylediklerini ifade etti.

Düşüş üzerindeki payların düşmesi gibi göstergelerdeki gelişmeler, kazançlar için de iyi bir işarettir. Verrone, bu haftanın başlarında 200 günlük hareketli ortalamada yükseliş gösteren hisse senetlerinin şu ana kadarki yılın en iyisi olduğunu ifade etti.

Verrone, “Son iki hafta boyunca gerçekleşen genişlik dalgası, Aralık 2018’deki en düşük seviyeden gelen gün ve haftalarda gördüğümüz her şey kadar iyidir,” diyerek, bunun her yerde doğru olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.