Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’ya Göre Dolar/TL’nin Adil Değeri 24 Olmalı

BofA stratejistleri, ekonomide dengelenme için seçimden sonra Türk lirasının dolar karşısında yüzde 15-25 değer kaybetmesi gerektiğini söyledi.
BofA’ya Göre Dolar/TL’nin Adil Değeri 24 Olmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye, 14 Mayıs’ta 13. cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidecek. Seçime az bir zaman kala olası sonuçlar ve ekonomiye ilişkin tahminler en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması ve hükümetin değişmesi durumunda, mevcut para politikasından çıkılacağı ve faiz artışına geçileceği tahmin ediliyor.

Ve elbette ki bununla beraber en merak edilen konu, dolar kurunun geleceği nokta.

Bank of America (BofA) Securities ekonomistleri, Türk lirasının mevcut durumu ve seçim sonrasına dair beklentilerini paylaştı. Kurum ekonomistleri Türkiye ekonomisinin yeniden dengelenmeye ihtiyacı olduğunu belirtirken, bunun hangi adımlarla sağlanacağını anlattı.

Dolarda Yüzde 15-25 Artış Gerekli

Zümrüt İmamoğlu, Merveille Paja, David Hauner ve Mikhail Liluashvili tarafındna hazırlanan rapora göre cari rakamların uzun vadeli normlar ile kıyaslandığında, Dolar/TL’nin adil değerinin 24 olması gerektiği sonucu ortaya çıktı.

Bu sonucun, doların 24’ün üzerine çıkabileceğini gösterdiği, çünkü para birimlerinin sıklıkla adil değerlerinin üzerinde işlem gösterdiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

“Türk lirasının olması gerekenden daha değerli olması nedeniyle döviz kuru beklentilerimizi opsiyonlar yerine forwardlar üzerinden ifade etmeyi tercih ediyoruz.” denilen açıklamada ekonomide yeniden dengelenmenin finansal koşullarda sıkılaşma, deprem sonrası harcamalarda kayda değer bir düşüş ve lirada değer kaybı ile sağlanacağı söylendi.

Seçim sonrasına dair beklentilerini de paylaşan BofA ekonomistleri “Seçimi kim kazanırsa kazansın ekonomide dengelenme için Dolar/TL’de yüzde 15-25 artış gerektiğini tahmin ediyoruz.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Dolar kuru son günlerde sakin bir şekilde ivme artırıyor. Saat 11.50’de 19,16 liradan işlem gören kur, gün içinde 19,12 – 19,21 arasında hareket etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.