Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’nın Faiz Geliri FED Desteğiyle Yükseldi

BofA’nın hisse başına elde ettiği kar piyasa beklentisinden iyi gelirken, faiz gelirlerinde kayda değer oranda artış oldu.
BofA’nın Faiz Geliri FED Desteğiyle Yükseldi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

ABD’li bankacılık ve finansal hizmetler alanında hizmet veren Bank of America (BofA), 2022 son çeyrek finansallarını açıkladı. Bankanın dördüncü çeyrek karı tahminlerden daha iyi geldi. BofA’nın 2022 dördüncü çeyrek net karı, yüzde 2 artış göstererek 6,9 milyar dolara ulaştı.

Hisse başına kar 0,85 dolar ile piyasanın 0,77 dolar olan beklentisinden daha iyi geldi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) geçen yılın yaptığı agresif faiz artışları, BofA’nın faiz gelirlerinin artmasını sağladı.

Refinitiv IBES verilerine göre net faiz geliri 2022’nin son çeyreğinde yüzde 29 artışla 14,7 milyar dolara ulaştı.

Analistler yüksek enflasyonla mücadele süresince faiz oranlarının yüksek kalmasını, bu durumun 2023 yılı boyunca sürmesini ve bankaların karlarını desteklemesini bekliyor.

Bankanın faiz geliri hariç geliri yüzde 11 artışla 24,5 milyar dolar oldu. BofA’nın İcra Kurulu Başkanı Brian Moynihan, ekonominin giderek yavaşlamasına rağmen dördüncü çeyreği güçlü bir görünümle kapattıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bankanın bu dönemde net rezerv birikimine 403 milyon dolar eklediği belirtilirken, bir önceki yılın aynı döneminde 851 dolar rezerv artışı olduğuna dikkat çekildi.

BofA Hisseleri Bir Yılda Yüzde 26’ya Yakın Değer Kaybetti

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: MarketWatch

New York Borsası’nda BAC kodu ile işlem gören hisseler, Perşembe günü yüzde 0,26 artıda kapandı. Gün içinde 34,36 – 34,87 arasında seyreden hisseler, günü 34,47 seviyesinden tamamladı.

Cuma günü piyasa öncesi işlemlerde yüzde 3’e yakın geriledi. BofA hisseleri bir yılda yüzde 25,5 oranında değer kaybetti. Yıllık dönemde gördüğü en düşük fiyat 29,32, en yüksek fiyat 34,87 dolar oldu.

Bankanın Analistlerinden Piyasa Yorumu

BofA stratejistleri, ABD hisse senedi piyasalarının yılın ikinci yarısında yükseleceğini söyledi. Fakat bundan önce yeni bir düşüş trendi yaşayacağını aktardı.

S&P 500’ün yüzde 10 düşeceğini öngören analistler, 4.200 puandan önce 3.600 puana ineceğini tahmin ediyor.

Avrupa ve Asya piyasalarının ise ABD’ye kıyasla giderek daha iyi yerlere geleceği yorumlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.