Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Fon Yöneticilerinin Şimşek Hakkındaki Görüşleri

BoFA tarafından Mehmet Şimşek'in yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıya katılan yabancı fon yöneticilerinin izlenimleri paylaşıldı. İşte detaylar;
BofA’dan Fon Yöneticilerinin Şimşek Hakkındaki Görüşleri
HABER GİRİŞ

Bank of America (BofA), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 4-5 Ekim’de yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıya katılan yabancı fon yöneticilerinin izlenimlerine ilişkin yorumlarını bildirdi.

Görüşmenin ardından Şimşek’in şeffaf ve dürüst olduğunu düşündüklerini ifade eden fon yöneticileri, politikacıların ortodoks ekonomiye desteğinin göz önüne alındığında politikanın tekrar yoluna girdiği söylendi. Ancak ekonomi politikasının tersine çevrilmesininse en büyük endişeleri olduğu bildirildi.

Türkiye’yi hızlı toparlanmayı yönetecek bir ekonomi olarak gördüklerine işaret eden fon yöneticileri, toparlanmanın tam olarak görülebilmesi için enflasyonda da anlamlı bir düşüş olması gerektiğini kaydetti. Ayrıca, döviz tamponlarının oluşması gerektiği vurgulandı.

Türkiye’nin Risk Değerlendirmesi Son Aylarda İyileşti

BoFA’nın paylaştığı izlenimlere göre yabancı fon yöneticileri, “Türkiye’de CDS/tahvil yayılmalarında da anlaşılacağı üzere Türkiye’ye ilişkin risk değerlendirmesi son aylarda iyileşme gösteriyor. Piyasa şu anda 12-18 aylık bir gelecekte 1-2 kademe yükselme bekliyor.” diyerek görüşlerini bildirdi.

Fon yöneticilerinin, yakın vadedeki dış yükümlülükler ve özellikle de oldukça ağır görünen 2024-27 geri ödeme planıyla ilgili endişeli olduğu paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu durumun Hazine ve Maliye Bakanlığı görev alanının dışında olduğunu farkında oldukları aktarılarak, ancak Avrupalı yatırımcıların teknik zorluklarla sonuçlanan bazı iç/dış politika faktörleri olduğu belirtildi.

Piyasa, Deprem Yardım Finansmanına Bağlı Tahvile Olumlu Bakabilir

AB Dış Eylem Hizmetleri’nin Doğu Akdeniz aramaları sebebiyle Türkiye’ye yaptırımları bulunduğuna işaret edildi.

Bunun da tahvil piyasasında herhangi bir yaptırım olmamasına rağmen Türk tahvillerinin çeşitli veritabanlarında “yaptırımlı” olarak algılanmasına neden oldu kaydedildi. Bu durumun zaman zaman müşterilere açıklamak zorunda kaldıkları eklendi.

Avrupa Konseyi’nin AİHM mahkeme kararlarının uygulanması konusunda Türkiye’yi incelediğinin de dikkat çektiği bildirilerek, bazı Avrupa emeklilik fonlarının Türk devlet tahvillerini tamamen hariç tutmasının arkasında durduğu bildirildi.

Söz konusu sorunların çözümüne yönelik her türlü çabanın faydalı olacağını öngören fon yöneticileri, “Piyasanın deprem yardım finansmanına bağlı etiketli bir tahvile olumlu bakacağını düşünüyoruz. Bu, özel gelişmekte olan piyasa fonlarının dışında ilgi çekebilecek bir alan.” yönünde görüşlerini sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın