Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan 192 Milyon TL Satış Yedi, Hisseler Çakıldı!

Bank of America'nın borsada hisse senetlerine yön verdiği günler yaşıyoruz. 192 milyon liraya aşan satış yapılan banka hissesi yüzde 4'ü aşan düşüşte!
BofA’dan 192 Milyon TL Satış Yedi, Hisseler Çakıldı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul bir günlük yükseliş eğiliminin ardından yeniden yüzde 1 civarında ekside performans gösteriyor. Borsadaki bu can sıkıcı günlerde hisselerdeki hareketlilikte yabancı alımlarının etkisi şiddetli bir şekilde hissediliyor. Sahip olduğu varlıklar açısından ABD’nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America’nın (BofA) alımları da bu noktada hisselere yön veriyor.

BofA bugün 49 milyon liradan fazla Mia Teknoloji hissesi alarak fiyatları tavana tırmandırdı. Şirket özelinde bir başka açıklama veya olay bulunmazken, tavanda seyreden hisselerin BofA etkisiyle güçlendiği tahmin ediliyor. Buna karşın bankanın 192 milyon lira civarındaki Yapı Kredi hissesi (YKBNK) satışı da etkisini eksi performans olarak göstermişe benziyor.

BofA 192,2 milyon liralık Yapı Kredi hissesi satarken, TSİ 12:40 sularında yüzde 4,26 ekside 19,12 lirada seyrediyor.
YKBNK Hisse Fiyatı - 27.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yapı Kredi hisseleri, bu sabaha düşüşle 19,88 liradan başladıktan sonra sert düşüş gösterdi ve 19,06 liraya kadar düştü. Hisseler haftalık yüzde 7,5’e yakın değer kaybıyla işlem görürken, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 7,18 oranında artıda performans gösteriyor. Yıllık bazda ise yüzde 72,19 artıda bulunuyor.

Borsa İstanbul’da bankacılık endeksindeki (XBANK) sert düşüş de dikkat çekiyor. Endeks TSİ 12:45 sularında yüzde 3,56 düşüşle 8388,5 puanda seyrediyor. Endeks kapsamında yer alan bankalar arasında tek pozitif seyreden ICBC Turkey Bank (ICBCT) olurken, en kötü performansı yüzde 10 dipte gezen Şekerbank (SKBNK) gösteriyor.

BofA’nın bugünkü diğer satışları da oldukça sert görünüyor. 117,2 milyon TL ile Sabancı Holding (SAHOL), 98,2 milyon TL ile Akbank (AKBNK), 40,7 milyon TL ile Tab Gıda (TABGD) ve 32,9 milyon TL ile Ereğli Demir Çelik (EREGL) hisseleri en fazla satılan şirketler olarak sıralanıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın