Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA: Nakit Fonlara Girişler Bu Yıl 750 Milyar Doları Aştı

Bank of America tarafından yapılan yeni bir araştırma, nakit fonlara girişlerin artarak devam ettiğini ortaya koydu. Detaylar geliyor...
BofA: Nakit Fonlara Girişler Bu Yıl 750 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ

ABD’li finans şirketi Bank of America yatırımcıların bu yıl nakit fonlara 756 milyar dolar aktardığını ve bankalarla ilgili endişelerin etkisinin hissedildiğini bildirdi. Finansal veri şirketi EPFR’den alınan rakamlara atıfta bulunan BofA, para piyasası fonlarına geçen hafta 23.1 milyar dolar giriş gerçekleştiğini açıkladı.

Yükselen faiz oranları, kısa vadede para piyasası fonlarının getirilerini artırdı. Bu yıl bir avuç orta ölçekli ABD bankasının iflası, birçok kişi ve şirketin banka mevduatlarındaki paralarını çekmesine neden oldu.

BofA’nın notu ayrıca teknoloji hisse senetlerine olan ilginin devam ettiğini ve girişlerin art arda altıncı haftasında 500 milyon dolara ulaştığını içeriyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi, yapay zeka konusundaki heyecanın artmasıyla bu yıl yaklaşık yüzde 25 arttı.

Genel olarak hisse senedi fonları, 3.9 milyar dolar ile üst üste üçüncü hafta çıkışlar gördü. Tahvil fonları, geçen hafta 9,5 milyar dolarlık giriş görürken, BofA, bunun toplam yıllık girişi 152 milyar dolara çıkardığını söyledi.

Nakit fonlara akış, COVID-19’un yatırımcıları korkuttuğu ve 917 milyar doların para piyasası fonlarına girdiği 2020 seviyelerine hızla yaklaşıyor. Geçen zaman içerisinde başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yüksek enflasyon kendisini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Artan fiyatları baskı altına almak amacıyla merkez bankaları agresif faiz politikaları geliştirmek durumunda kaldı. Faiz ortamında başta  hisse senedi gibi risk ürünleri olmak üzere küresel yatırım ürünlerinde büyük çıkışlar meydana geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın