Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA İşaret Etmişti: Emtiada Sert Düşüş! Alım Zamanı mı?

2024 yılının favori emtiası olacağı söylenen gümüş, ABD'nin tarım dışı istihdam verisi sonrasında sert düşüş gösterdi. Kayıp yüzde 2'yi aştı.
BofA İşaret Etmişti: Emtiada Sert Düşüş! Alım Zamanı mı?
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda bugün ABD’nin Kasım ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri takip edildi. TSİ 16:30’da açıklanan veri, istihdamda 199 binlik artışa işaret etti. Beklentiler 180 binlik artış yönünde olurken, Ekim ayında 150 bin artış kaydedilmişti. İşsizlik oranı ise yüzde 3,9’luk beklentiye karşılık yüzde 3,7 düzeyinde geldi.

Tarım dışı istihdam verisi, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz politikasında muhtemel bir değişikliğe gitmesi için takip ettiği göstergelerden birisi. İşgücü piyasasında bir soğuma görülene kadar faiz artırımlarına devam edileceği mesajları verilirken, son dönemde faiz indirimi beklentileri güçlenmişti.

Açıklanan veri sonrasında gümüş piyasasında sert kayıplar gerçekleşti. Yüzde 2’yi aşan kayıpla işlem gören gümüş, hem ons hem de gram bazında geri çekiliyor.

Gümüş ons fiyatı TSİ 17:30 sularında yüzde 2,31 düşüşle 23,27 dolarda seyrediyor.
Gümüş Fiyatı - 08.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Veri açıklanmadan hemen önce 23,87 dolar seviyelerinde gezen gri maden, 23,20 dolara doğru gerilemeye başladı. Hafta başında 25,91 dolar ile 7 ayın zirvesinde gezen gri maden, hafta boyunca geri çekildi. Dolar endeksindeki güçlenmenin etkisiyle kıymetli maden piyasası hafta başındaki kayıpları koruyamadı.

Gümüş gram fiyatı ise hafta başında 24,11 lira ile tüm zamanların en yükseğini kaydetmişti. Ardından geri çekilen fiyatlar, bugün verinin açıklanmasıyla birlikte 21,66 liraya kadar geriledi. Haftalık bazda yüzde 5,79 oranında kayba işaret ediyor. Aylık yüzde 6,57 kazanç gösteren gri maden, 2023 yılının başından bu yana yüzde 53,47 kazanç getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bank of America metal stratejistleri ise 2024 görünüm raporunda elektrikli araçlara ve güneş panellerine yönelik talebin artacak olması sebebiyle gümüş piyasasında yükseliş bekliyor. BofA analistleri gümüş piyasasının durumunu değerlendirirken, maden arzı, geleneksel endüstriyel talep ve yeşil talep konularına odaklandığını söylüyor. Madencilik arzının tüm zamanların zirvesinde olduğuna dikkat çeken analistler, yakın hedefin 26 dolar olduğunu belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.