Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Açıkladı: ABD Tarihinde Bir İlk!

Bank of America’dan stratejistler, ABD tahvillerinde son üç yıldaki sert satış dalgasının daha önce hiç yaşanmadığını ve resesyon endişesinin ortaya çıktığını belirtti.
BofA Açıkladı: ABD Tarihinde Bir İlk!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) tahvil piyasaları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Bank of America’dan (BoFA) stratejistler, tahvillerde son üç yıldaki gibi uzun bir kayıp döneminin tarihte daha önce yaşanmadığını belirtti.

ABD’de enflasyon verisi ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaşma adımlarıyla şekillenen ortamda, ABD’deki tahvil piyasasında meydana gelen satış dalgası çok daha ciddileşti. Analistler, bu satış dalgasının ABD’de üç bölgesel bankayı batıracak kadar şiddetli olduğunu vurguladı.

Brezilya, Çin, Japonya, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerdeki merkez bankaları ABD tahvil alımlarını durdururken bazı ülkeler doğrudan satış yapmayı tercih etti. Söz konusu senaryoda Wall Street aktörleri piyasada temel belirleyici duruma geldi.

Resesyon Endişesi

Analistler, bu süreçte ekonominin sancılı bir resesyona girebileceğine dikkat çekiyor. Tahvillerdeki satış dalgasının hisse senetlerine de yansımaya başladığı belirtiliyor. Dolar diğer para birimleri karşısında yükselirken şirket tahvillerinin de değeri düşüyor.

Wall Street’te FED’in tahvil piyasasındaki istikrarı bozduğu düşünülüyor. ABD 10 yıllık tavhvilleri 4,80 seviyesinde. 6 Ekim tarihinde açıklanan istihdam verilerinin ardından 10 yıllık tahvillerde yüzde 2’nin üzerinde artış görülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.