Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boeing 2019’a Son 30 Yılın En Verimsiz Uçak Siparişiyle Veda Etti!

Art arda uçak kazalarıyla gündeme gelen Boeing, 2019 yılına son 30 yıl içindeki en düşük uçak siparişi ile veda etti.
Boeing 2019’a Son 30 Yılın En Verimsiz Uçak Siparişiyle Veda Etti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2018 ve 2019 yılında Boeing 737 Max tipi uçaklarının geçirdiği kazalar çok sayıda kişinin ölümüne sebep olmuştu. Can kayıplarının yanı sıra dünyanın en büyük havacılık üreticisinde meydana gelen maddi kayıplar da az olmadı. Sıkıntılı bir süreç geçiren şirketin hisselerindeki değer kayıpları büyük boyutlara ulaştı.

Etiyopya ve Endonezya’da 737 Max 8 tipi uçaklarının düşmesinin ardından uçuşların durdurulmasına karar verilmişti. Fakat şirketten gelen açıklama, uçuş faaliyetlerine getiren duraklamanın 2019 yılı içinde Boeing’e verilen 87 uçak siparişinin iptal edilmesine neden olduğunu belirtti.

Siparişlerin iptalinde rol oynayan etkenin 737 Max tipi uçakların güvenliğinden duyulan endişelerden kaynaklanan tartışmalar olabileceği düşünüldü.

Uçaklarda Güvenlik EndişesiKonuyla ilgili olarak Boeing yetkilileri en son Aralık ayında 3 adet 737 Max tipi uçak siparişinin iptalinin gerçekleştiği bilgini verdi ve bunların yerine 787 Dreamliners modellerinin getirildiğini duyurdu. Şirketin sözcüsüne 2019 yılından önce en son ne zaman uçak siparişlerinde iptal ile karşılaştığı soruldu. Fakat sözcü, son 30 yıl içinde bu tarz bir olay hatırlamadığını kaydetti.

İncelenen verilere göre Boeing, yaşanan son olaylardan dolayı son 30 yıl içinde ilk kez ticari uçak siparişlerinde azalma yaşadı. Hatta durumun ciddiyeti, şirketin 2019 yılına son 30 yıl içindeki en düşük uçak siparişi ile veda etmesine neden olacak kadar büyüktü.

737 Max tipi uçaklarının uçuşlarının durdurulmasıyla Boeing’in 2007 yılından bu yana en düşük seviye olarak kaydedilen yıllık 380 ticari uçak teslimatında bulunduğu öğrenildi. Şirketin Avrupalı rakibi Airbus’a 2019 yılında verilen uçak siparişleri ise 768 adet olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Boeing Üst Yöneticisi (CEO) Dave Calhoun, şirket personellerine yolladığo e-postada bir an önce 737 Max tipi uçakların yeniden uçuşunun sağlanması gerektiğini söyledi ve gerekenin yapılacağını açıkladı.

Boeing CEO Dave CalhounBoeing’i gündemden düşürmeyen olay, geçtiğimiz yıl 737 Max 8 tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sisteminde yapılan üretim hatası nedeniyle meydana gelen kazalar olmuş, can ve mal kayıplı kazalar şirketi birçok eleştiriye maruz bırakmıştı.

29 Ekim 2018’de Endonezya’da Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, havalandıktan kısa bir süre sonra denize düşmüş ve 180 kişi hayatını kaybetmişti. Söz konusu bu olay, bu tip kazaların ilki olarak tarihte yer etti.

Ardından 10 Mart günü Etiyopya Havayolları’na ait olan Boeing 737 Max 8 tipi uçak Kenya’ya uçarken düşmüş ve bu kaza da 157 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Art arda yaşanan bu kazaların sonucunda aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya’nın bulunduğu çoğu ülke söz konusu uçakların uçuşunu durdurmuş ve hava sahaları bu tip uçakların uçuşunu engellemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.