Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE’den Woods Bankacılık Sektörünün Kötüleştiğini Söyledi

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sam Woods, artan faiz oranları nedeniyle bankacılık sektöründe değer düşüklükleri görüyor.
BoE’den Woods Bankacılık Sektörünün Kötüleştiğini Söyledi
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sam Woods, İngiliz bankacılık sektöründe, artan enflasyon ve bunu takip eden faiz artışları nedeniyle değer düşüklükleri gördüğünü söyledi. Merkez bankası, kontrolden çıkan enflasyonu dizginlemek amacıyla ana faiz oranını Aralık 2021′deki yüzde 0,1′den şu anda 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25′e yükseltti.

Piyasa, bu haftanın sonunda bir artış ile oranların yüzde 5,5′e çıkmasını bekliyor. Woods, ekonominin şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu kanıtladığını ancak düzenleyicilerin bankacılık sektöründeki potansiyel stresleri yakından takip ettiğini söyledi.

Woods değerlendirmesinde, “Şu ana kadar işler pek çok insanın beklediğinden biraz daha iyi gitti ve Kovid nedeniyle, devasa mali ve parasal destek aslında bankacılık sistemini kredi kayıplarından korudu” ifadelerini kullandı.

Woods, bankacılık sektöründeki değer düşüklüklerinde bir toparlanma gördüklerini belirterek, insanların paniğe kapılması gereken bir durum olmadığını söyledi.

Prudential Düzenleme Otoritesi (PRA), ipoteklerin yüzde 1′inden biraz fazlasının ödenmemiş olduğunu tahmin ediyor. Woods, bu rakamın 2018 gibi yakın bir tarihte de aynı derecede yüksek olduğunu ve mali kriz sırasında bu oranın yüzde 3,6 olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Küresel bankacılık sistemi bu yılın başlarında birkaç küçük ABD’li kredi kuruluşunun çöküşüyle ​​sarsılmıştı. Woods, Britanya’nın küçük bankalarının mali kriz dönemine kıyasla üç kat daha iyi sermayeye sahip olduğunu vurguladı.

İngiltere’de banka dışı finans sektörü, Eylül 2022′de İngiltere Merkez Bankası’nın, devlet tahvili fiyatlarındaki çöküş sonrasında devreye girmesiyle ülkede dikkatlerin kendisine çevrilmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.