Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BoE’den Tenreyro: Enflasyonun Düşürülmesi için Sabırlı Olunmalı

İngiltere Merkez Bankası yetkilisi Silvana Tenreyro, enflasyonun düşmesinin zaman alacağını söyledi. Detaylar geliyor...
BoE’den Tenreyro: Enflasyonun Düşürülmesi için Sabırlı Olunmalı
Yorum

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcısı Silvana Tenreyro, geçmişteki faiz oranlarındaki artışların enflasyonu düşürmesinin zaman alacağını söyledi. Geçmiş oran artışlarının etkisine atıfta bulunan Tenreyro, politikayı aşırı ayarlamamanın önemli olduğunu belirtti.

Tenreyro Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ev sahipliğinde düzenlenen bir panelde “Sabırlı olmamız gerekiyor. Yanmak istemiyoruz. Buz gibi bir duş almak istemiyoruz.” diye konuştu.

BoE yetkilisi, geçmişteki sıkılaştırmanın fazlasıyla yeterli olduğunu ve enflasyonu orta vadede hedefin oldukça altına çekebileceğini savunarak geçen ay merkez bankasının faizleri daha da artırmasına yönelik oy kullandı.

Finansal piyasalar, BoE’nin ana faiz oranını Aralık 2021’den bu yana art arda 12. kez artıracağı yüzde 4,25’ten yüzde 4,5’e yükseltmesine yüzde 75 olasılıkla fiyatlıyor.

Ekonomistler, bu hafta açıklanacak enflasyon verilerinin yüzde 9.8 olarak açıklanmasını bekliyor. Bu, ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanan son enflasyon rakamlarının oldukça üzerinde bir seviyeyi temsil ediyor.

Tenreyro, BoE mükemmel bir öngörüye sahip olsa bile, faiz oranı değişikliklerindeki uzun gecikmelerin, daha fazla artırımı gerektireceğini sözlerine ekledi.

ABD ve Euro Bölgesi’nde olduğu gibi İngiltere’de de yüksek enflasyon ekonomi üzerinde baskı yaratmayı sürdürüyor. Merkez bankaları enflasyonu dizginlemek amacıyla son yılların en agresif faiz adımlarını atmak durumunda kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu