Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Yetkilisi Tenreyro Faizleri Daha Erken İndirme Çağrısı Yaptı

İngiltere Merkez Bankası’ndan Silvana Tenreyro, faiz politikasının bundan sonra nasıl olması gerektiğine dair görüşlerini paylaştı.
BoE Yetkilisi Tenreyro Faizleri Daha Erken İndirme Çağrısı Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası yetkilisi Silvana Tenreyro, enflasyondaki baskıların son aylarda baskıladığına dikkat çekti ve bankanın faizleri beklenenden daha erken indirebileceğinin sinyalini verdi.

Tenreyro konuşmasında, “Banka Faizinin mevcut yüksek seviyesinin, önemli bir enflasyon hedefinin altına düşmekten kaçınmak için daha erken ve hızlı bir geri dönüşü gerektireceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Para politikası yetkilisi, Mart ayında borçlanma maliyetlerini askıya almak için iki oyundan birini kullanırken, meslektaşlarının büyük bölümü 25 baz puanlık faiz artırımını destekledi. Tenreyro Aralık ayından bu yana faiz artırımlarına karşı çıkması ile biliniyor.

Yatırımcılar şu anda BoE’nin Mayıs’ta 25 baz puanlık faiz artırımına yüzde 75, Ağustos’a kadar da bu tür bir başka faiz artırımına ise yüzde 50’den fazla ihtimal veriyor.

Tenreyro, son aylarda keskin bir şekilde gerileyen özel sektör ücret artışı verilerinin ardından, iş gücü piyasasında soğuma işaretleri geldiğini ve enflasyonun BoE’nin yüzde 2’lik hedefinin oldukça altına düşmesini beklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yetkili konuyla ilgili, “banka faizi kısıtlayıcı bölgeye doğru ilerlerken, orta vadede enflasyon hedefini tutturmak için daha gevşek bir duruşa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

BoE’nin tahvil alım ve tahvil satış programlarına da değinen Tenreyro, tahvil satışlarının para politikasını sıkılaştırmak için aktif bir araç olarak kullanılmadığını söyledi ve niceliksel gevşemenin para basma olarak nitelendirilmesine itiraz etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.