Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Yetkilisi Kriptoların Risk ve Faydalarından Bahsetti

İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkan yardımcısı kripto varlıkların risk ve faydalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.
BoE Yetkilisi Kriptoların Risk ve Faydalarından Bahsetti
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası’nın yeni başkan yardımcısı Sarah Breeden, kripto paraların henüz finansal istikrar için çok fazla risk oluşturmadığını ancak gelecekte bunu yapabileceğini söyledi. Breeden, desteklenmeyen kripto paranın hiçbir değerinin olmadığını belirtti.

Terra ile ABD bankaları Silvergate ve Signature’ın çöküşü gibi olayların kripto paranın oluşturduğu riskleri gösterdiğine dikkat çekti.

Breeden, Parlamento Hazine Komitesi’nde yapılan duruşmada kripto para birimlerinin oluşturduğu risklere dikkat çekerken onu destekleyen teknolojinin sunduğu faydaların altını çizdi.

BoE yetkilisi, yeni görevinde, kriptoyu düzenleme yaklaşımını belirlerken İngiltere’nin yönlendirilmesine yardımcı olacak ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin kararda söz sahibi olacak.

Breeden açıklamasında, “Kripto, gerçek değeri olmayan, fiyatı sıfıra düşebilecek bir varlıktır ve bu nedenle yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olması gerekir. Yine de bu teknolojinin finansal sisteme fayda sağlama potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Kripto paraların şu anda büyük bir finansal istikrar risk oluşturmadığını ancak artan kullanım ve özellikle ödemeler için stablecoin’ler kullanılırsa bunun olabileceğini söyledi. Komitenin kripto paranın kumar gibi ele alınması gerektiği yönündeki tutumuna katılmadı ve bunun yerine bunun bir finansal faaliyet olarak ele alınması gerektiğini öne sürdü.

Son olayların sektörün risklerini ortaya çıkardığını belirten Breeden, “Bu pazarların küresel doğası göz önüne alındığında, düzenleyicilerin kapsamlı ve tutarlı düzenleyici ve denetleyici yaklaşımları teşvik etmek için küresel olarak birlikte çalışması önemlidir.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın