Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Yetkilisi: Büyük Sorunlar Çıkmadan Kriptoyu Düzenleyin

İngiltere Merkez Bankası’ndan bir yetkili, kripto paralar üzerindeki spekülasyonlara dikkat çekerek düzenleme çağrısında bulundu.
BOE Yetkilisi: Büyük Sorunlar Çıkmadan Kriptoyu Düzenleyin
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı, kripto paranın geleneksel finansa entegre olduğunu ve perakende spekülatörlerini ve daha geniş finansal sistemi korumak için düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Jon Cunliffe, merkez bankasının yatırımcıları korumak ve sistemik riski azaltmak için kripto kumarhanesini düzenleme adımlarını düşündüğünü belirtti.

Bireysel yatırımcılarla ilgili olarak Cunliffe, BoE’nin bireylerin geleneksel piyasalarda spekülasyon yaptıkları gibi kripto üzerinde de güvenli bir şekilde spekülasyon yapabilmeleri gerektiği yönündeki duruşunu paylaştı.

Cunliffe açıklamasında, “İnsanlar kripto konusunda spekülasyona dahil olmak istiyorlarsa tüketicinin korunması ve pazar bütünlüğü için bunu yapacakları bir yerde alacakları korumaya olmalılar.” ifadelerini kullandı.

Cunliffe, kripto paranın geleneksel finansal sisteme giderek daha fazla entegre olmaya başladığını, bu nedenle er ya da geç düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Yetkili, “Bankalarımız, yatırım fonlarımız ve buna yatırım yapmak isteyen başka çevreler vardı. Bence düzenlemeyi finansal sistemle bütünleşmeden ve potansiyel bir sistemik sorun yaşamadan önce düşünmeliyiz.” diye konuştu.

İngiltere Merkez Bankası, bir merkez bankası dijital para birimi için araştırmalar yapıyor. Kripto para piyasası bu yıl büyük çöküşlere tanık oldu ve bu durum düzenleyicilerin dikkatinin buraya yönelmesine neden oldu.

Terra ekosistemi ve son olarak FTX borsasının çöküşü, piyasaya dair endişeleri artırdı ve daha fazla düzenleme çağrısını beraberinde getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%