Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE/Pill: İngilizler Artık Daha Fakir Olduğunu Kabul Etmeli

İngiltere Merkez Bankası başekonomisti Huw Pill, İngilizlerin enflasyon nedeniyle fakirleştiğini söyledi. Ayrıntılar geliyor…
BoE/Pill: İngilizler Artık Daha Fakir Olduğunu Kabul Etmeli
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Huw Pill, şirketler ve işçiler enflasyonun etkisini birbirlerine aktarmaya çalışıyor ve bu durum kalıcı enflasyon riski taşıyor. Pill açıklamasında, “Şu anda karşı karşıya olduğumuz şey, evet, hepimizin daha kötü durumda olduğunu, hepimizin payımıza düşeni almamız gerektiğini kabul etme isteksizliğidir” ifadelerine yer verdi.

Pill, son 18 ayda enflasyonu körükleyen, pandemik arz kesintisi ve talebi artıran hükümet hanehalkı destek programlarından Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ve bunun sonucunda Avrupa enerji fiyatlarında ani artışa yol açan enflasyonist şoklara değindi.

Tüm hikayenin bundan ibaret olmadığını belirten Pill, enerji faturaları gibi yaşam maliyetleri yükseldiğinde ve işçilerin talep etmesiyle, Birleşik Krallık ve ABD dahil olmak üzere ekonomilerdeki fiyat ve ücret belirleyicilerin davranışlarının değişmesinin doğal olduğunu söyledi.

Doğal gaz ithalatçısı olan İngiltere’nin, dünyanın geri kalanından satın aldığı malların, başta hizmetler olmak üzere ihracatına göre çok arttığı bir durumla karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi. Birleşik Krallık, gıdasının neredeyse yarısını ithal ediyor.

Pill, “Eğer satın aldığınız şey, sattıklarınıza göre çok fazla arttıysa, durumunuz daha kötü olacak” diye konuştu. Birleşik Krallık’ta yaşayan birisinin birinin daha kötü durumda olduğunu kabul etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Artan ücretlerin işletmeler için maliyetleri ve talebi artırarak bir enflasyonist baskı döngüsü oluşturduğu bir ücret-fiyat sarmalı kavramı, ekonomi içinde tartışılan bir konu olmakta. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası yetkilileri de dahil olmak üzere birçok politika yapıcı, kendi bölgelerinde buna dair bir kanıt görmediklerini söylediler.

Birleşik Krallık enflasyonunun Mart ayında tek haneli rakamlara düşmesi bekleniyordu Gıda ve enerjiyi hariç tutan ve İngiltere Merkez Bankası tarafından yakından izlenen çekirdek enflasyon yüzde 5,7 olarak açıklandı. Manşet enflasyon ise yıllık bazda yüzde 10,1 ile çift hanede kaldı.

Bu veri sonrası İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını sürdürmesi bekleniyor. Mayıs toplantıda 25 baz puanlık bir artırım daha yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın