Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Ekonomisti Faizde Durmaya Yakın Olduklarının Sinyalini Verdi

İngiltere Merkez Bankası’ndan Huw Pill, banka olarak faiz politikasında sona yaklaştıklarını ve oranları çok yükseltmemelerinin önemli olduğunu belirtti.
BOE Ekonomisti Faizde Durmaya Yakın Olduklarının Sinyalini Verdi
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill, yüksek enflasyonu durdurmak için başlattıklarını faiz artırımlarını durdurmaya yakın olduklarının sinyalini verdi. Pill ayrıca borçlanma maliyetlerini çok yükseltmemenin önemli olduğunu söyledi.

Merkez bankası yetkilisi, “Para politikasıyla şimdiden çok şey yaptığımızı kabul etmeliyiz” diye konuştu. Pill’in açıklamaları, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 4’e çıkarmasının ardından geldi.

Pill, faiz oranlarının yaklaşık 400 baz puan arttığını belirterek, bu artışların pek çok etkisinin hala ortaya çıkması gerektiğini hazırlanan çok fazla politika olduğunu söyledi. Faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkilerinin henüz tam olarak kaydedilmediğini söyleyen Pill, “Çok fazla şey yapma olasılığına karşı önlem almamız da önemlidir.” diyek konuştu.

‘İngiltere Brexit’in Faydasını Görmedi’

BoE’nin son tahminlerine göre İngiltere ekonomisinin bu yıl ve 2024’te küçülmesi bekleniyor. Pill, ekonominin önümüzdeki yıl bir takvim çeyreğinde büyüme kaydetmesinin mümkün olduğunu ve bunun BoE’nin 2023’ün başından 2024’ün başlarına kadar uzanan merkezi bir durgunluk tahminini değiştirebileceğini söyledi.

Huw Pill ayrıca Brexit sürecine dair de konuştu. İngiltere’nin henüz Avrupa Birliği’nden çıkmasından herhangi bir olumlu ekonomik fayda görmediğini öne sürdü. Brexit’in tam ekonomik etkisini değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu belirten Pill, ticarete ve iş gücüne yönelik herhangi bir dengeleyici etki olmadığı konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.