Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Başekonomisti: Erken Enflasyon Zaferi İlan Etmeyin

İngiltere Merkez Bankası Başekonomisti Huw Pill, erken enflasyon zaferi ilan edilmemesi ve hedefler konusunda uyarılarda bulundu. Detaylar haberin devamında;
BoE Başekonomisti: Erken Enflasyon Zaferi İlan Etmeyin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başekonomisti Huw Pill, Pazartesi günü yaptığı açıklamada BoE’nin fiyat artış hızı yavaşladı diye yüksek enflasyonla mücadelenin sona erdiğini düşünmemesi gerektiğini ifade etti.

Resmi Parasal ve Finansal Kurumlar Forumu (OMFIF) etkinliğinde yaptığı konuşmada erken enflasyon zaferi ilan edilmemesi ve hedefler konusunda uyarılarda bulundu.

Pill: Faiz Artışlarının Etkisi Tam Anlamıyla Hissedilmeli

Ülkede enflasyonun azalıyor olmasının hedeflenen işin yeterli şekilde yapıldığı anlamına gelmediğini söyleyen isim, enflasyonun kararlı bir şekilde azalması için faiz artışlarının etkisinin tam anlamıyla hissedilmesi gerektiğini vurguladı.

Enflasyonun bu yılın Ağustos ayında yüzde 6,7 seviyesine gerilediğini ifade ederken bu verinin hala Banka’nın yüzde 2’lik hedef seviyesinin üzerinde seyrettiğine değindi.

Ayrıca, finansal piyasaların gelecekteki enflasyona ilişkin beklentilerinin ve kamuoyundaki daha geniş çaplı güven kaybının, Merkez Bankası’nın rehavete kapılamayacağının göstergesi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Pill, geçen ay faiz oranlarının yüzde 5,25’te tutulması yönünde oy kullanan Para Politikası Kurulu üyelerinin çoğunluğu arasındaydı ve BoE, Aralık 2021’de sıkılaştırma döngüsüne başlamasından bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmama yönünde oy kullandı.

Ekonomist, BoE’nin enflasyonun Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefine geri dönmesini ve orada kalmasını sağlamak için hala yapması gereken bazı işler olduğuna dikkat çekti.

Reuters anketine katılan ekonomistler, Çarşamba günü açıklanacak verilerin yıllık tüketici fiyat enflasyonunun Ağustos ayındaki yüzde 6,7’den Eylül ayında yüzde 6,5’e düştüğünü göstermesini bekliyor.

Pill, enflasyonda faiz oranlarının bir süre daha kısıtlı tutulmasını gerektirecek kalıcı, yurt içi kaynaklı unsurlar olmasından endişe duyduğunu da söyledi.

BoE’nin faiz artışlarının ne kadarının ekonomi tarafından hissedildiği sorusuna Pill, bunun ölçülmesinin zor olduğunu ancak muhtemelen bu yıl faizlerin artırılmasına karşı oy kullanan PPK üyesi Swati Dhingra tarafından verilen yüzde 20-25’lik tahminden daha büyük olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın