Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Baş Ekonomisti Enflasyon Konusundaki Tutumunu Belli Etti

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Huw Pill, sürdürülebilir ve kalıcı bir temelde yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşana dek durmayacaklarının sinyalini verdi.
BOE Baş Ekonomisti Enflasyon Konusundaki Tutumunu Belli Etti
Yorum

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Baş Ekonomisti Huw Pill, bugün yayımlanan konuşmasında enflasyou hedefe döndürmek için yeterli parasal sıkılaştırmanın yapılacağını yineledi. BOE’nin geçen ayki 25 baz puanlık faiz artırımı için oy veren çoğunluk arasında yer alan Pill, para politikası aktarımındaki gecikmeler göz önüne alındığında, hala gerçekleştirilecek çok sayıda politika olduğunu belirtti.

Enflasyon beklentilerinde dikkatli olunması gerektiğini şöyle anlattı:

“Manşet enflasyonun bu yıl boyunca baz etkileri ve enerji fiyatlarındaki düşüşlerle önemli ölçüde düşmesi beklense de yurt içinde yaratılan enflasyonun devam etme potansiyeli nedeniyle enflasyon beklentileri değerlendirilirken dikkatli olunması gerekiyor.”

BOE Baş Ekonomisti, para politikasının gelen verilere bağlı olduğunu belirtirken Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline de değindi.

Pill’e göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan ticaret hadleri şokunun arka planında enflasyon kalıcılığının evrimi, şu anda para politikası yapıcılarının karşı karşıya olduğu pek çok zorluktan yalnızca biri.

Bunun diğer ekonomik rahatsızlıklar bağlamında, en azından finans sektöründeki son çalkantılar bağlamında görülmesi gerekiyor.

“Her zaman olduğu gib, kararım, sürdürülebilir ve kalıcı bir temelde yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşarak MPC’nin fiyat istikrarı görevini gerçekleştirmeye odaklanacak.” dedi.

Açıklanan son aylık verilere göre İngiltere’de enflasyon Şubat ayında yüzde 10,4’e yükseldi. Beklenti yüzde 9,9’a gerilemeye işaret ederken yıllık oran 4 aydaki ilk artış oldu ve enflasyon endişelerini artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu