Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Baş Ekonomisti: Daha Fazla Göç Ekonomiyi Destekleyecek

İngiltere’nin istihdam için işçi ihtiyacını vurgulayan BOE Baş Ekonomisti, beklenenden yüksek göçün ekonomiyi destekleyeceğini söyledi.
BOE Baş Ekonomisti: Daha Fazla Göç Ekonomiyi Destekleyecek
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Bailey gibi bugün parlamentoya ifade veren BOE Baş Ekonomisti Huw Pill, göçün ekonomiyi destekleyeceğini söyledi. İngiltere’nin istihdam için işçi ihtiyacının altını çizen Pill, beklenenden yüksek göçün BOE’nin ekonomik büyüme tahminlerine 20 baz puan eklediğini dile getirdi.

Pill, İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin nüfus tahminlerinde yukarı yönlü revizyonların yapıldığını ve bunu net göçün yönlendirdiğini belirtti.

“2025’in sonuna kadar gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) seviyesinde önceki tahmine göre bir yüzde puanın onda ikisi kadar artışa yol açtı” dedi.

Resmi veriler şimdi Birleşik Krallık’a net göçün daha önce tahmin edilen 205 binden 2028’e kadar yılda yaklaşık 245 bine çıkmasının beklendiğini gösteriyor.

Perşembe günü açıklanacak rakamların net göçün yeniden tüm zamanların rekoruna yükseldiğini göstermesi beklenirken bu da Başbakan Rishi Sunak’ın bu akışı sınırlama hırsıyla çelişiyor.

GCM Yatırım Banner

Sonuçta pandemiden bu yana 500 binden fazla kişinin Birleşik Krallık işgücünden ayrılmasının ardından göç rakamları daha da önem kazandı.

Şirketler, işleri doldurmak amacıyla ihtiyaç duydukları personeli güvence altına almak için maaşları yükseltmek zorunda kaldı. Bu da yüzde 10,1 ile İngiltere Merkez Bankası’nın hedefinin beş katı olan enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskılara eklendi.

Pill, şimdilik artan göçün ekonomiye yardımcı olduğunu ve büyümedeki artışın çoğunun ekonominin arz tarafına katkıda bulunan göçmenlerden gelmesinin muhtemel göründüğünü dile getirdi. Daha fazla tüketerek talebi de artıracaklarını kaydetti.

Göçmenlerin ekonominin üretim kapasitesine ve aynı zamanda ekonomideki talebe katkıda bulunduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın