Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOBET’ten Çevreci Atılım: Sıfır Emisyon, Yüksek Kazanç

BOBET bugün KAP'ta yaptığı bildirimle, Kayseri'nin Felahiye ilçesinde kurulan 18 MW gücündeki güneş enerjisi santralinin devreye alındığını duyurdu. İşte detaylar;
BOBET’ten Çevreci Atılım: Sıfır Emisyon, Yüksek Kazanç
HABER GİRİŞ

Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BOBET), 3 Haziran 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) güneş enerjisi santrali hakkında bildiri paylaştı. Şirket, Kayseri’nin Felahiye ilçesinde yaklaşık 15,5 milyon dolar yatırımla kurulan 18 MW gücündeki güneş enerjisi santralinin devreye alındığını duyurdu.

KAP bildirisinde, sürdürülebilirlik anlayışı ve enerji verimliliği doğrultusunda yapılan bu yatırımın ülke ekonomisine ve toplumsal yaşama değer katacağı öngörüldü.

Santral, yıllık enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 75’ini karşılayacak ve yıllık yaklaşık 30 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek kapasiteye sahip olacak. Bu miktar, yaklaşık 10 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine eşdeğer.

Santralde 178.000 m² alanda yaklaşık 33 bin güneş paneliyle yıllık yaklaşık 14 bin ton karbondioksit (CO2) tasarrufu sağlanması beklendiği vurgulandı. Ayrıca, bu tasarrufun 14 milyon ağacın CO2 nötrleme kapasitesine denk olduğu belirtildi.

Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek elektrik enerjisi ile artan enerji maliyetlerini karşılamayı ve tüketim sonrası üretilen fazla elektriğin şebekeye satışıyla gelir ve kârlılığını artırmayı hedefliyor.

GCM Yatırım Banner

BOBET, bu yatırımın emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacağına ve tüm dünyanın ortak sorunu haline gelen çevre kirliliğine karşı önemli bir adım olacağına ilişkin inancını da kaydetti.

Borsada BOBET koduyla işlem gören şirket payları yatırımcısına yıllık bazda yüzde 45,26 oranında kazanç sağladı. Hisse aylık bazda yüzde 24,46, haftalık bazda ise yüzde 8,67 oranında değer kaybetti. BOBET payları bugün TSİ 15.45 itibarıyla yüzde 1,77 düşüşle 28,8 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.