Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BNP Paribas İlk Çeyrek Performansı ile Piyasa Beklentilerini Aştı

Fransa merkezi yatırım bankası BNP Paribas ilk çeyrekte emsallerini geride bırakan bir gelir bildirimi gerçekleştirdi. Detaylar geliyor...
BNP Paribas İlk Çeyrek Performansı ile Piyasa Beklentilerini Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Euro Bölgesi’nin en büyük yatırım bankası BNP Paribas, emsallerinin çoğundan daha iyi performans göstermesi ve yükselen faiz oranlarının meyvelerini toplamaya başlamasıyla, ilk çeyrekte piyasa beklentilerini aştı.

BNP’nin üç aylık karı, bir önceki yılın ilk çeyreğinde, ABD perakende bölümünün merakla beklenen satışından elde edilen kazançlarla desteklenerek, bankanın sermaye ve likidite tamponlarını borç verenlerin güveni yeniden sağlamaya çalıştığı bir dönemde artırmasına olanak tanıyarak iki kattan fazla arttı.

Artış, ABD’de son dönemde kendisini gösteren bankacılık kargaşasının ortasında geldi. Banka bu dönemde 12 milyar euronun biraz üzerinde olan net faiz gelirinin genellikle zorlu olan Fransız perakende piyasasında yükselmesiyle gerçekleştiğini bildirdi.

BNP, Analist Beklentilerini Aştı

Deutsche Bank’taki analistler, BNP’nin üç aylık raporunu sağlam olarak nitelendirirken, Royal Bank of Canada analistleri, sonuçların ticaret kolunda güçlü bir performansa ve iyi bir maliyet kontrolüne işaret ettiğini söyledi.

Jefferies analistleri bir notta, ilk çeyrekte gelirlerin beklentilerin üzerinde geldiğini belirtti. Menkul kıymet ticaretinde, gelir yüzde 1,8 azalmasına rağmen, BNP Paribas ilk çeyrekte sabit getirili ticarette yüzde 17 düşüş gören Deutsche Bank dahil olmak üzere bazı emsallerinden daha iyi performans gösterdi.

GCM Yatırım Banner

BNP’nin dönem boyunca sabit gelir, döviz ve emtia (FICC) ticareti yüzde 9 arttı. İlk çeyrek net geliri, beklentilerle uyumlu olarak ve bir yıl önceki 1,84 milyar euroya kıyasla 4,44 milyar euroya ulaştı. BNP’nin ilk çeyrek satışları, yatırım bankası ile ticari ve perakende şubesinin etkisiyle bir önceki yıla göre yüzde 1,4 artarak 12,03 euroya ulaştı.

Bankanın Fransa’daki ticari ve bireysel bankacılık satışları, sıkı para politikasının ardından ipotek faiz oranlarındaki artışın etkisiyle ilk çeyrekte giderlerden daha hızlı arttı. Fransız bankaları, borç verenlerin çoğunlukla sabit oranlı ipotek sağlama oranlarını sınırlayan katı düzenlemeler nedeniyle genellikle Alman ve İtalyan emsallerinin gerisinde kalıyor.

BNP’nin faaliyet giderleri ise özellikle endüstri tarafından finanse edilen bir güvenlik ağı olan Tek Çözüm Fonu’na yapılan yaklaşık 900 milyon euroluk katkı ile ilk çeyrekte yüzde 23 arttı. Banka, 2023’te dağıtılabilir hisse başına kazançta güçlü büyüme sağlama yolunda olduğunu bildirdi.

Raporda, 2025 yılına kadar yaklaşık yüzde 12’lik bir maddi özkaynak getirisi (ROTE) ve 2022 ile 2025 arasında yüzde 9’un üzerinde net gelirde yıllık ortalama büyüme dahil olmak üzere 2025 hedefleri paylaşıldı. 5 milyar euroluk hisse geri alım programının planlandığı gibi devam edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın