Yatırım yapmaya başla!

BNP Paribas Hisseleri Eksiye Düşen Fransız CAC 40’ın En Sert Düşenleri Arasında

Fransa'nın gösterge endeksi dün rekor kırdıktan sonra bugün negatif bölgeye düştü. Endeksin en kötü performanslarından biri beklenti üstü kazanç açıklayan BNP Paribas tarafından kaydedildi.
BNP Paribas Hisseleri Eksiye Düşen Fransız CAC 40’ın En Sert Düşenleri Arasında

Avrupa gündemi ilk çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla büyüme verileriyle yönlendirilirken kurumsal kazanç raporları da etkisini sürdürüyor. Fransa, Euro Bölgesi’nde GSYİH büyümesi açıklayan iki ülkeden biri oldu.

Buna göre Fransız ekonomisi 2021’nin Ocak-Mart döneminde çeyreklik bazda yüzde 0,4 artış açıkladı. Ancak gösterge CAC 40 Endeksi ekside seyrediyor.

6,302.57 puandan kapanan CAC 40, bugüne 6,316.32 puanda artıda başladıktan sonra en yüksek 6,320.14 puanı gördü. İlk saatlerde pozitif bölgede kalan endeks öğle saatlerinde başlattığı düşüşü hızlandırarak negatif bölgeye geçti.

Dün 6,352.36 puan ile rekor kıran CAC 40, TSİ 15.00 sıralarında yüzde 0,20 kayıpla hareket ederken görüldü.
CAC 40 Endeksi Ekside
Kaynak: MarketWatch

Aynı dakikalarda endeksin en iyi performansları, havacılık şirketi Safran, lüks ürünler devi Kering ve inşaat malzemeleri üreticisi Saint-Gobain S.A. tarafından kaydedildi.

En kötü performanslar arasında ise BNP Paribas’ın yer aldığı görüldü. Bu şaşırtıcı oldu çünkü bankacılık devi ilk çeyrekte net kârını yüzde 11 artırarak 1,8 milyar euroya çıkardı. Tahminler 1,2 milyar euro yönündeydi.

Paris merkezli banka, gelirlerin bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 25 arttığı yatırım bankacılığı bölümünden güçlü sonuçlar rapor etti. İşletme giderleri bir önceki çeyreğe göre yüzde 13,7 artarken gelirler 11,8 milyar euro oldu.

Ancak sabit gelir, dövizler ve emtia ticaretinden elde edilen gelir, yıllık bazda yaklaşık yüzde 16 düştü. Dün 53,83 eurodan kapanan hisseler, bugüne 53,30 eurodan başlayarak negatif bölgede kaldı. TSİ 15.10 sıralarında yüzde 1,40 ekside seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum